komunikat prasowy

Rozwój, ekologia, nowe miejsca pracy – elektromobilność to same korzyści

13 Lipiec 2018, 14:26

Od elektromobilności nie ma odwrotu. O zaletach, jakie ona ze sobą niesie, czyli ograniczeniu niskiej emisji, powstaniu nowych miejsc pracy i rozwoju polskiej gospodarki, mówili uczestnicy konferencji Częstochowski Dzień Elektromobilności.

Z każdym rokiem ceny aut elektrycznych spadają. Badania nie pozostawiają złudzeń -  pojazdów elektrycznych będzie coraz więcej i będą coraz bardziej dostępne. Jak podaje agencja Bloomberg, w 2026 r. ich cena będzie niższa niż tradycyjnych samochodów. Analitycy przewidują też, że za około 10 lat flota elektryków liczyć będzie około 35 milionów. Zmiany zajdą też na polskim rynku, o czym rozmawiano w ten piątek, w Częstochowie, mieście, które przygotowuje się na elektromobilną rewolucję.

 – Jako Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych wspieramy rozwój elektromobilności, zauważając korzyści, jakie ze sobą niesie. Elektromobilność to czystsze powietrze, rozwój gospodarczy i nowe miejsca pracy – na przykład w zakładach produkujących elektryczne autobusy. Z naszych danych wynika, że już w 2020 r. 20% autobusów sprzedawanych na potrzeby transportu publicznego, mogą stanowić autobusy napędzane energią elektryczną – mówił w trakcie Częstochowskiego Dnia Elektromobilności Marcin Korolec, Prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych.

 

W trakcie spotkania w Częstochowie, jego uczestnicy mieli okazję odbyć jazdę testową autem elektrycznym BMW i3 i na własnej skórze przekonać się, jak wiele radości może ona sprawić. Dodatkową atrakcją były warsztaty, w trakcie których można było zaprojektować własną sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Rozbudowa infrastruktury punktów ładowania była też tematem poruszanym w trakcie debaty eksperckiej – Fortum oferuje nowoczesne i ekologiczne rozwiązania energetyczne dla miast. Prężnie działamy w Częstochowie i innych miastach, wspierając rozwój elektromobilności. Chcemy dzielić się naszym bogatym doświadczeniem, które wynieśliśmy z Norwegii, jedynego kraju z masowym rynkiem samochodów elektrycznych – mówił w trakcie spotkania w Częstochowie Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum w Polsce.

 

Jak wskazywali eksperci, rozwój elektromobilności w Polsce, to korzyści wykraczające poza obszar transportu. Poza możliwością ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery może też dać nowe miejsca pracy oraz napędzić rozwój polskiej gospodarki. Co więcej, jak przekonali się uczestnicy spotkania w Częstochowie, jazda autem elektrycznym jest dynamiczna i daje mnóstwo radości. Kolejne tego typu spotkanie, mające na celu promocję elektromobilności odbędzie się we Wrocławiu.