komunikat prasowy

Z centrum Wrocławia zniknie 85 pieców węglowych

17 Lipiec 2018, 14:56

W ciągu najbliższych 12 miesięcy, z czterech kamienic w śródmieściu Wrocławia, zniknie 85 pieców węglowych. Budynki zostaną podłączone do sieci ciepłowniczej, a wspólnoty otrzymają dofinansowanie na budowę wewnętrznych instalacji grzewczych. To jedno z działań programu Czysta Energia dla Wrocławia, prowadzonego przez Fortum.

Właśnie wybrano 4 kamienice, z których usuniętych zostanie 85 starych i nieekologicznych pieców węglowych. Fortum wesprze finansowo wspólnoty i dofinansuje budowę wewnętrznej instalacji grzewczej. Budynki w ciągu najbliższych 12 miesięcy zostaną podłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej – Ciepło systemowe to jeden z najlepszych sposobów na ograniczenie niskiej emisji. Dlatego postanowiliśmy zwiększyć limit dofinansowania na budowę wewnętrznej instalacji grzewczej z 1 mln zł do 1 mln 90 tys. zł. Dzięki temu udało się objąć projektem 4 kamienice: przy ulicy Piotra Skargi 23, Krasińskiego 25, Roosvelta 11 i Poniatowskiego  12 – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Cała akcja jest elementem programu antysmogowego Fortum – Czysta Energia dla Wrocławia. Jego celem jest podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej nieruchomości w wyznaczonym obszarze śródmieścia, posiadających wewnętrzną instalację grzewczą lub instalację w trakcie realizacji – W ramach programu Fortum w całości pokryje koszty budowy przyłącza. Ewentualne wydatki związane z budową węzła, rozłożymy mieszkańcom na dogodne raty. Aby jeszcze bardziej usprawnić proces przyłączenia do sieci, dedykowani konsultanci posłużą pomocą na każdym etapie procedury przyłączeniowej – dodaje Piotr Górnik. Ogółem, w 2018 roku, na modernizację, rozbudowę sieci i nowe przyłączenia we Wrocławiu, Fortum przeznaczy 65 mln złotych.