komunikat prasowy

DWA LATA FORTUM NA POLSKIM RYNKU SPRZEDAŻY PRĄDU

09 Sierpień 2018, 09:39

Ponad trzykrotne zwiększenie udziałów w rynku – to bilans dwóch lat Fortum w sprzedaży detalicznej prądu dla odbiorców w Polsce.

Fortum to relatywnie nowy gracz na polskim rynku sprzedaży prądu. Firma zadebiutowała w 2016 roku po przejęciu Duonu. Od tego czasu, udział Fortum w rynku sprzedaży detalicznej energii elektrycznej zwiększył się z 0,2% do 0,7%. – Każdy wzrost cieszy, tym bardziej na tak hermetycznym rynku. W ciągu ostatnich 10 lat tylko 3% Polaków zdecydowało się na zmianę dostawcy prądu. W ubiegłym roku nowego sprzedawcę wybrało niespełna 94 tys. klientów. Dla porównania, w czterokrotnie mniejszych Czechach, każdego roku sprzedawcę zmienia ok. 300 tys. rodzin, a w Wielkiej Brytanii - 5,2 mln odbiorców energii elektrycznej – mówi Mariusz Caliński, odpowiedzialny za sprzedaż energii i gazu w Fortum.

Mimo niełatwych tendencji na rynku, Fortum sukcesywnie zyskuje zaufanie kolejnych klientów. Obecnie dostarcza prąd do ponad 28 tys. odbiorców, w tym około 15 tys. instytucjonalnych i 13 tys. indywidualnych. Audyty wykonane do maja 2018 roku wskazują, że zmiana dostawcy prądu wygenerowała łącznie dla klientów spółki oszczędności w rachunkach za prąd na poziomie ponad  1,2 mln złotych rocznie. – Po uwzględnieniu zarobków okazuje się, że Polacy płacą jedne z najwyższych rachunków za energię elektryczną w Unii Europejskiej. To powinno mobilizować do szukania konkurencyjnych ofert. Choć cena za 1 kWh prądu to zaledwie kilka groszy, to w przypadku
np. czteroosobowej rodziny aktywna analiza ofert i zmiana dostawcy prądu może przynieść już
w pierwszym roku ponad 500 złotych oszczędności
– wyjaśnia Mariusz Caliński.

Docelowo Fortum planuje osiągnąć w Polsce milion nabywców prądu i gazu
w segmencie detalicznym. Firma chce pobudzić zakupy energetyczne Polaków oferując m.in. pierwszy na rynku subskrypcyjny model sprzedaży energii oraz atrakcyjne rabaty od najniższej ceny oferowanej przez konkurencyjnego sprzedawcę.