komunikat prasowy

Fortum sprząta świat

14 Wrzesień 2018, 00:00

15 września przypada międzynarodowy dzień sprzątania świata (World Cleanup Day). W tym roku przyłącza się do niego również Polska. Firma Fortum organizuje akcję ploggingu,czyli biegania i sprzątania. W Polsce ploggersów Fortum będzie można spotkać w Trójmieście. Znaki rozpoznawcze uczestników wydarzenia to buty do biegania i worek na śmieci. Trójmiejskie wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych.

Termin „plogging” wywodzi się ze Szwecji i jest połączeniem słowa „jogging” oraz szwedzkiego „plocka upp”, czyli podnosić. Ta dyscyplina sportu – połączenie miłego z pożytecznym, czyli biegania ze sprzątaniem – jest coraz bardziej popularna w Skandynawii, ale znalazła także wielu entuzjastów na całym świecie.

- World Cleanup Day to inicjatywa, której celem jest uświadomienie, jak mocno zanieczyszczone jest nasze środowisko, ale też jak bardzo każdy z nas przyczynia się na co dzień do tego zanieczyszczenia. Chcemy zachęcić jak najwięcej osób do podjęcia prostych nieraz czynności, które pozwolą ograniczyć nasz negatywny wpływ na otoczenie. Dzięki temu przedsięwzięciu coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawę, że aby coś zmienić, należy zacząć od siebie – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik Fortum.

Globalna akcja oczyszczania planety rozpocznie się 15 września o godzinie 10.00 czasu lokalnego w Nowej Zelandii, następnie przejdzie przez 24 strefy czasowe, by zakończyć się na Hawajach 36 godzin później. W tym czasie miliony wolontariuszy, tysiące wspólnot, organizacji i przedsiębiorstw z co najmniej 150 krajów połączą siły w jednej z największych inicjatyw społecznych sprzątając ulice, parki, plaże, lasy i rzeki.