komunikat prasowy

Najnowocześniejsza elektrociepłownia Fortum w Europie oficjalnie otwarta

20 Wrzesień 2018, 00:00

Fortum uroczyście otworzyło dziś (20 września) EC Zabrze - nowoczesną, wysokosprawną i bezpieczną dla środowiska elektrociepłownię. Nowa instalacja będzie dostarczać prąd i ciepło do ponad 70 tys. mieszkańców Zabrza i Bytomia. Inwestycja kosztowała 870 mln złotych.

Uroczyste otwarcie to początek nowego etapu funkcjonowania jednej z najstarszych polskich elektrociepłowni. Oddana do użytku w 1897 roku, jako elektrownia, od lat 70. XX wieku funkcjonuje, jako elektrociepłownia, a od roku 2011 stanowi część Fortum. Otwarta  dziś innowacyjna instalacja wielopaliwowa, jest jedną z najważniejszych inwestycji Fortum  na świecie. Staje się też wizytówką polskiej energetyki.

To pierwsza taka elektrociepłownia w Polsce. Stanowi filar obecności Fortum na Śląsku. Jest kluczowym elementem nowoczesnej infrastruktury ciepłowniczej Zabrza i Bytomia na najbliższe dziesięciolecia - mówił w czasie uroczystości otwarcia Pekka Lundmark, Prezes Grupy Fortum. Ta elektrociepłownia jest symbolem zmiany – podkreślił. 

O wyjątkowości nowej inwestycji stanowi przede wszystkim jej elastyczność paliwowa. Elektrociepłownia będzie mogła być zasilana trzema różnymi paliwami – węglem, RDF, a także biomasą. Proporcja poszczególnych rodzajów paliwa może być zmieniana, w zależności  od ich cen oraz dostępności, co zapewni instalacji bezpieczne funkcjonowanie przez następne kilkadziesiąt lat. Po raz pierwszy w polskiej elektrociepłowni zostanie wykorzystany RDF. Jest to paliwo wyprodukowane z odpadów nienadających się do ponownego wykorzystania. Tym samym EC Zabrze idealnie wpisuje się w tak zwaną gospodarkę o obiegu zamkniętym,  w której to, co mogłoby trafić na wysypiska śmieci, trafia po przetworzeniu 
do elektrociepłowni i służy wytwarzaniu ciepła i prądu. 

Uczestniczący w debacie Piotr Woźny, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, w swoim wystąpieniu odniósł
się do poprawy jakości powietrza w Zabrzu i Bytomiu, związanej z otwarciem nowej elektrociepłowni.  - Ochrona środowiska i walka  o czyste powietrze to wspólne zadanie współczesnego świata. Polska już podjęła to wyzwanie  i działa na rzecz poprawy jakości powietrza. Jako jedni z pierwszych podchodzimy do problemu smogu systemowo. Postawiliśmy diagnozę i mamy pakiet kompleksowych działań, które konsekwentnie realizujemy, a ciepło systemowe jest jednym ze skutecznych narzędzi, które promujemy. Fortum i nowa elektrociepłownia w Zabrzu w te plany doskonale się wpisuje.

Dzięki zastosowanej w Zabrzu technologii, emisja szkodliwych pyłów z elektrociepłowni zmniejszy się ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki ponad 7-krotnie. Nowa elektrociepłownia zastąpi stare, wysłużone instalacje, działające do tej pory w Zabrzu i Bytomiu. Moc nowej instalacji wynosi 225 MW wsadu w paliwie (moc cieplna: 145 MW, moc elektryczna: 75 MW). Zakładana roczna produkcja ciepła wynosi 730 GWh, prądu zaś 550 GWh. 

 

Przesyłamy także link do relacji fotograficznej i filmowej z uroczystości otwarcia EC Zabrze: http://www.eczabrze.fortum.pl/media/

Materiały można wykorzystywać w publikacjach. Do komunikatu załączony jest  także zestaw  kluczowych dla projektu EC Zabrze faktów.