komunikat prasowy

Szansa na czystsze powietrze dla Wrocławia. Fortum rozbudowuje sieć ciepłowniczą

09 Listopad 2018, 09:20

Fortum buduje sieć ciepłownicza na wrocławskie Jagodno. Dzięki nowej inwestycji do sieci, w ciągu najbliższych 3 do 6 lat, zostanie podłączone około 80 budynków, a z ciepła sieciowego skorzysta docelowo ponad 10 tys. osób.

Realizowana inwestycja pozwoli na dostawę ciepła do mieszkań w nowych budynkach oraz tych, które są obecnie ogrzewane
z kotłowni lokalnych. Sieć zostanie poprowadzona od ulicy Świeradowskiej do ulicy Vivaldiego.

Fortum w ciągu najbliższych miesięcy położy w sumie aż 3,5 km sieci. Prace będą wykonywane tak, by były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców Wrocławia. Przewidywany termin zakończenia robót to grudzień 2019 roku. Równolegle trwają prace projektowe dotyczące przyłączeń do konkretnych nowopowstających budynków na osiedlu Jagodno Wojszyce, realizacja pierwszych prac przyłączeniowych nastąpi już w 2019 roku.

Firma intensywnie rozbudowuje i modernizuje sieć ciepłowniczą we Wrocławiu. W 2018 roku na nowe przyłączenia i rozwój infrastruktury Fortum przeznaczyło rekordową kwotę 65 mln złotych. – To inwestycja, która przynosi realne efekty nie tylko dla tych, którzy zostaną podłączeni do naszej sieci, ale także dla całego miasta. Przyłączając do sieci kolejne budynki, likwidujemy indywidualne kotłownie, piece i kominy, które miały negatywny wpływ na stan powietrza we Wrocławiu – podkreśla Mariusz Dzikuć, dyrektor do spraw inwestycji Fortum.

Ciepło systemowe jest jednym z najlepszych sposobów walki ze smogiem. Fortum prowadzi we Wrocławiu specjalny program antysmogowy „Czysta Energia dla Wrocławia”, który zakłada m.in. rozbudowę  sieci ciepłowniczej, rozwój niskoemisyjnych źródeł energii oraz edukację ekologiczną. W kolejnych latach Fortum planuje rozbudowę sieci na Brochowie, w okolicach Dworca Świebodzkiego oraz w rejonie ulic Kamieńskiego, Racławickiej, Jaracza, Gorlickiej i Gnieźnieńskiej.

W październiku Fortum rozpoczęło prace nad budową 2 km sieci ciepłowniczej na osiedle Maślice. W tej chwili wykonawca zakończył już prace na odcinku od Stadionu Miejskiego do ronda przy zbiegu ulic Drzymały i Królewieckiej. Aktualnie są realizowane prace związane z zasypaniem rurociągów na odcinku od ronda wzdłuż ulicy Królewieckiej w stronę Maślic. Trwają też prace związane z przewiertem sterowanym pod ulicą Królewiecką, dzięki czemu inwestycja nie będzie musiała wiązać się z uciążliwym dla mieszkańców zamykaniem ulic. Przystąpiono też do budowy fragmentu sieci wzdłuż ulicy Maślickiej. Wszystkie prace powinny zakończyć się jeszcze w tym roku.

Wrocławska sieć ciepłownicza liczy obecnie ponad 530 km i jest jedną z najdłuższych w kraju.