komunikat prasowy

2018 - Rok wielkich inwestycji Fortum

21 Styczeń 2019, 10:11

Rok 2018 upłynął dla Fortum pod znakiem wielkich inwestycji oraz rekordowych wydatków na rozwój infrastruktury energetycznej i ciepłowniczej w polskich miastach.

Rok to 2018 ważny okres w historii działalności firmy w Polsce. Uroczyście zainaugurowano  funkcjonowanie w Zabrzu jednej z najnowocześniejszych elektrociepłowni w Europie i jednej z najważniejszych inwestycji koncernu na świecie.   Nowa instalacja w Zabrzu będzie mogła być zasilana trzema różnymi paliwami – węglem, RDF, a także biomasą. Proporcja poszczególnych rodzajów paliwa może być zmieniana, w zależności od ich cen oraz dostępności, co zapewni instalacji bezpieczne funkcjonowanie przez następne kilkadziesiąt lat. Dzięki zastosowanej technologii emisja szkodliwych pyłów do atmosfery zmniejszy się ponad 11-krotnie, a dwutlenku siarki ponad 7-krotnie, a tlenków azotu blisko 3-krotnie. Całkowita wartość inwestycji wyniosła około 870 milionów złotych. Nowy zakład będzie zaopatrywał w ciepło sieciowe blisko 70 tysięcy gospodarstw domowych w Zabrzu i Bytomiu.

W 2018 roku Fortum przeznaczyło także rekordową kwotę blisko 80 mln złotych na rozwój sieci ciepłowniczych we Wrocławiu Częstochowie i Płocku. W 2018 r w tych trzech miastach zmodernizowano 8 km i wybudowano ponad 7 km sieci. Przyłączono ponad 211 nieruchomości. Tylko w samym Wrocławiu dzięki nowym przyłączeniom w okresie ostatnich 12 miesięcy zlikwidowano około 1600 indywidualnych palenisk i pieców. W ramach specjalnego programu antysmogowego Fortum zaoferowało rozwiązania wspierające przyłączenie do sieci ze szczególnym uwzględnieniem centrum stolicy Dolnego Śląska. Zgodnie z jego założeniami, firma przyłącza do sieci każdą kamienicę i budynek w wyznaczonym obszarze centrum Wrocławia, w całości pokrywa koszty budowy przyłącza, nie pobiera tzw. opłaty przyłączeniowej, a ewentualne wydatki związane z budową węzła rozkłada mieszkańcom na dogodne raty. Od momentu złożenia wniosku, przyłącze powstaje maksymalnie w ciągu 12 miesięcy.                      

- Rok 2018 był rokiem rekordowym zarówno pod względem skali przeprowadzonych działań jak i zaangażowanych środków finansowych. Dzięki konkretnym projektom infrastrukturalnym wspieramy walkę o czyste powietrze w polskich miastach. W Polsce, podobnie jak na całym świecie, walczymy o czystszy świat, a to oznacza, że musimy ograniczyć emisje zanieczyszczeń do atmosfery i smog. W 2019 roku będziemy kontynuować nasze działania. Na rozbudowę i modernizację sieci ciepłowniczych chcemy przeznaczyć ponad 100 mln. zł. – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Fortum planuje w bieżącym roku rozwijać również nowe produkty ciepłownicze, nie tylko te przeznaczone dla klientów instytucjonalnych, ale także te przeznaczone dla końcowych odbiorców ciepła.