komunikat prasowy

Fortum sprawdzi szczelność wrocławskiej sieci ciepłowniczej

28 Luty 2019, 00:00

Fortum rozpoczęło kontrolę sieci ciepłowniczej we Wrocławiu. Procedury mają na celu wykrycie ewentualnych usterek lub wycieków wymienników ciepła. Od poniedziałku 4 marca przez kilka kolejnych dni do wody w sieci będzie dodawany zielony barwnik - fluoresceina. Substancja jest bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i instalacji.

Kontrola szczelności ma na celu wykrycie ewentualnych wycieków i usterek wymienników ciepła w obrębie sieci ciepłowniczej, zasilanej z elektrociepłowni Wrocław. Metoda analizy jest prosta. Jeśli kolor wody z kranu się nie zmieni, to znak, że sieć jest szczelna, a wymiennik ciepła odpowiedzialny za jej podgrzanie działa poprawnie. W prawidłowo funkcjonującym węźle barwiona na zielono sieciowa woda grzewcza nie powinna mieszać się z wodą w instalacji wewnętrznej budynku.

–  Naszym celem jest zminimalizowanie ryzyka potencjalnych awarii i zagwarantowanie mieszkańcom pewnych i bezpiecznych dostaw ciepła i ciepłej wody. Stąd decyzja o kontroli szczelności sieci - mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Jeśli po odkręceniu kranu pojawi się woda zabarwiona na zielono, może to oznaczać, że uszkodzony jest wymiennik ciepła, a woda
z sieci ciepłowniczej przedostaje się do wewnętrznej instalacji budynku. W takim przypadku należy powiadomić służby Fortum, dzwoniąc pod bezpłatny numer 993 i nie korzystać z zabarwionej wody.

Kontrola szczelności dotyczy obszarów zasilonych z Elektrociepłowni Wrocław, czyli północnej i centralnej części Wrocławia. Nie dotyczy południowych dzielnic stolicy dolnego śląska zasilanych z Elektrociepłowni Czechnica.