komunikat prasowy

Jak oszczędzać ciepło?

20 Luty 2019, 11:54

Rozsądne korzystanie z energii cieplnej się opłaca nie tylko nam jako jego użytkownikom, ale także środowisku naturalnemu – przekonuje Fortum. Klienci spółki dzięki specjalnej ofercie usług przeznaczonych dla zarządców budynków mogą ograniczyć koszty ciepła nawet o 12%. Także inni dostawcy energii, coraz częściej w swojej ofercie, umieszczają systemowe rozwiązania, które pomagają zmniejszyć zużycie ciepła w naszych domach. Niezależnie od tego, czy z takich rozwiązań możemy skorzystać czy też nie, o racjonalnym korzystaniu z ciepła powinniśmy zacząć myśleć już teraz.

Wydatki na energię to jeden z podstawowych kosztów utrzymania domu czy mieszkania. Warto więc pomyśleć o tym, co zrobić by te koszty zmniejszyć, jednocześnie nie tracąc komfortu cieplnego w naszym gospodarstwie. Fortum proponuje kilka prostych zasad: dbaj o instalację grzewczą, regularnie odpowietrzaj kaloryfery, zmniejsz ogrzewanie w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Pamiętaj o właściwej wentylacji swojego domu czy mieszkania. Nie wychładzaj pomieszczeń, wietrz je krótko, ale intensywnie. Nie zastawiaj grzejników meblami. Jeśli w mieszkaniu jest za gorąco, używaj regulatorów temperatury zamiast wietrzyć. Temperaturę w mieszkaniu utrzymuj na poziomie 20 stopni.

– Racjonalne podejście do energii, z której korzystamy powinno być jednym z naszych priorytetów. Przestrzeganie tych kilku prostych zasad, to coś, od czego powinniśmy zacząć. Powinniśmy myśleć nie tylko o zmniejszeniu naszych rachunków, ale także o tym, jakie korzyści może to przynieść w skali globalnej środowisku naturalnemu – mówi  Piotr Górnik, dyrektor do spraw energetyki cieplnej w Fortum.

Jeśli chcesz jeszcze racjonalniej korzystać z ciepła w swoim domu, zgłoś się do zarządcy twojego budynku lub wspólnoty mieszkaniowej i sprawdź, czy korzysta on z systemowych rozwiązań, które w tym pomogą. Fortum już wprowadziło tego typu rozwiązania wszędzie tam, gdzie dostarcza ciepło. Fortum Optimum oraz Fortum Monitoring i Fortum Monitoring Plus to rozwiązania przeznaczone dla spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot i klientów instytucjonalnych, dzięki którym racjonalne korzystanie z energii jest jeszcze prostsze. Na przykład, dzięki Fortum Optimum klienci firmy ciepło do budynku dostarczane mają w oparciu o precyzyjną i lokalną prognozę pogody oraz wiele dodatkowych czynników takich jak min. prędkość i kierunek wiatru, nasłonecznienie, czy ilość okien w danym budynku. Klienci, którzy zdecydowali się wdrożyć usługę, ograniczają zużycie energii cieplnej średnio o 12%. Fortum Monitoring i Fortum Monitoring Plus, to z kolei zaawansowane narzędzia do kontroli przepływu energii cieplnej na węzłach przeznaczone dla administratorów budynków. Szczegóły usług i ofertę można znaleźć na stronie internetowej Fortum (www.fortum.pl).

Także inne firmy dostarczające energie cieplną mają w swojej ofercie podobne rozwiązania, dlatego warto skontaktować się z zarządcą swojego budynku i sprawdzić, czy korzysta z tego typu udogodnień.

Duże zużycie ciepła skutkuje koniecznością spalania dużych ilości surowców naturalnych takich jak węgiel, gaz czy olej,  a w konsekwencji negatywnie odbija się na środowisku naturalnym.

– Musimy się przestawić na rozsądne korzystanie z energii. Świadomość, że wykorzystywanie do produkcji energii paliw kopalnych, negatywnie wpływa na klimat staje się coraz bardziej powszechna. Tę wiedzę powinniśmy jednak wykorzystać w praktyce, racjonalnie korzystając z ciepła, które jest dostarczane do naszych domów – podsumowuje Piotr Górnik.