komunikat prasowy

Nie ma zrównoważonego miasta bez wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym

26 Marzec 2019, 09:08

Zrównoważony rozwój miast powinien iść w parze z wprowadzaniem gospodarki o obiegu zamkniętym, której jednym z priorytetów jest odzysk energii ze źródeł takich jak odpady. Fortum wprowadza te zasady w praktyce, rozwijając miasta w oparciu o energię, której produkcja jest jak najmniej uciążliwa dla środowiska naturalnego. Firma jest jednym z europejskich liderów czystych technologii energetycznych.

Gospodarka o obiegu zamkniętym to model wprowadzany przez Fortum na wszystkich rynkach, na których firma jest obecna, także w Polsce. W zeszłym roku firma uruchomiła w Zabrzu elektrociepłownię, w której spalany jest poza węglem także RDF – czyli paliwo wyprodukowane z odpadów.

Czerpiemy z naszego wieloletniego doświadczenia na rynkach skandynawskich związanego z wykorzystaniem potencjału energetycznego paliw odnawialnych i alternatywnych  – mówi Dariusz Siemieniec, dyrektor ds. produkcji Fortum. – Branża energetyczna, chcąc zapewnić zrównoważony rozwój miast musi podążać w tym kierunku, nie ma od tego odwrotu. Musimy wspólnie wdrażać model gospodarki obiegu zamkniętego np. korzystać z paliw takich jak RDF, tak jak robimy to w naszej elektrociepłowni w Zabrzu. – dodaje Siemieniec.

Fortum zdaje sobie sprawę, że jednym z priorytetów działań podejmowanych nie tylko przez branżę energetyczną, ale także przez administrację samorządową i rządową, powinna być zmiana postaw społecznych. – Bez zmiany nastawienia ludzi nie uda nam się przestawić na nowy model gospodarki oparty na jak największym wykorzystaniu tego, co produkujemy. To ludzie muszą być przekonani do tego, że model w którym produkujemy, użytkujemy a potem  wyrzucamy, jest modelem nieefektywnym, który w dłuższej perspektywie nie pozwoli nam się już rozwijać – podkreśla ekspert Fortum.

Firma prowadzi szereg działań edukacyjnych, które służą zmianie postaw społecznych. W tym roku planuje zintensyfikowanie tego typu działań zarówno w nowej zabrzańskiej elektrociepłowni jak i w innych swoich lokalizacjach ma przykład we Wrocławiu gdzie realizuje program ”Wrocław. Tu żyję, tu oddycham”, którego celem jest poprawa stanu jakości powietrza w stolicy Dolnego Śląska
i przekonanie mieszkańców miasta do podjęcia pilnych działań w tym obszarze.