komunikat prasowy

Fortum inwestuje w start-up umożliwiający min. produkcję włókien tekstylnych z biomasy

17 Kwiecień 2019, 15:11

Fortum zainwestowało w Infinited Fiber Company Ltd. (IFC) – fiński start-up opracowujący technologię produkcji włókien bawełnopodobnych z materiałów pochodzących z recyklingu. Nowe tworzywo może być wykorzystywane w przemyśle tekstylnym. Fortum nabyło około 4% akcji firmy.

Technologia opracowana przez IFC pozwala na przetworzenie włókien z biomasy i materiałów poddanych recyklingowi. Proces jest bardzo podobny do sposobu przetwarzania bawełny. Otrzymany materiał można wykorzystać w przemyśle tekstylnym, zastępując nim np. szkodliwą dla środowiska wiskozę. Dodatkowo proces ten jest mniej kosztowny i wymaga znacznie mniejszych nakładów wody i chemikaliów, a jego wielokrotne powtarzanie nie ma wpływu na jakość włókien.

Fortum testuje technologię umożliwiającą oddzielenie celulozy i innych komponentów od biomasy. Odseparowane składniki będą poddawane dalszemu oczyszczaniu, dzięki czemu możliwe będzie otrzymanie części czystszych niż w przypadku tradycyjnych procesów obejmujących biopaliwa.

Lepsze gospodarowanie materiałami umożliwia znaczne ograniczenie postępujących zmian klimatu. Fortum sprawdza możliwości rozwoju biznesu opartego na lepszym wykorzystaniu biomasy. Jedną z opcji jest zainwestowanie w technologiczne start‑upy. Wierzymy w nowe technologie i rolę, jaką odgrywają w zrównoważonej produkcji włókien tekstylnych. Co więcej kilka międzynarodowych marek zapowiedziało już zwiększenie wykorzystania takich włókien w swoich produkcjach – mówi Heli Antila, szefowa działu Fortum skupiającego się na biorozwiązaniach.