komunikat prasowy

Powstaje pierwsza inicjatywa promująca usuwanie dwutlenku węgla z atmosfery w celu powstrzymania zmian klimatu

17 Kwiecień 2019, 00:00

Puro, startup Fortum, pracujący nad nowymi metodologiami weryfikacji usuwania dwutlenku węgla z powietrza będzie certyfikował a następnie sprzedawał certyfikaty usuwania tego gazu z atmosfery. Już w maju i czerwcu odbędą się pierwsze otwarte dla wszystkich chętnych przedsiębiorstw aukcje certyfikatów wychwytywania dwutlenku węgla. W pilotażowej eksperymentalnej inicjatywie uczestniczą 23 pionierskie firmy reprezentujące różne sektory gospodarki, m.in. Fortum, Tieto, Valio, St1, ÅF Pöyry, Compensate Foundation, Carbofex, Yara Suomi Oy, Lassila & Tikanoja, SOK, Orbix, Nordic Offset, Hedman Partners, South Pole i SEB.

Wiarygodne certyfikaty wychwytywania tego gazu oparte są na naukowych wyliczeniach odnoszących się do różnych metod usuwania CO2. Początkowo Puro będzie wydawało certyfikaty związane z trzema długoterminowymi metodami usuwania dwutlenku węgla na skalę przemysłową: dwutlenkiem węgla skupionym w nasyconych węglem elementach budynku, drewnianych elementach budynku i w biowęglu. W miarę rozwoju metod kwantyfikacji i weryfikacji dodawane będą kolejne nowe metody wychwytywania dwutlenku węgla.

– Za niespełna 10 lat osiągniemy poziom emisji, po przekroczeniu którego ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5°C będzie niemożliwe – mówi Marianne Tikkanen, manager ds. innowacji Fortum. – Zauważyliśmy, że w 2019 roku system handlu uprawnieniami nie obejmuje wielu z dostępnych metod usuwania dwutlenku węgla z atmosfery. To zainspirowało nas do stworzenia równoległego dobrowolnego mechanizmu.

Pierwsze aukcje certyfikatów usuwania dwutlenku węgla (CO2 Removal Certificates – CORC) odbędą się w maju i czerwcu. Aukcje będą otwarte dla wszystkich przedsiębiorstw, które chcą przyczynić się do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery lub sprawdzić, jak można wykorzystać CORC do osiągnięcia celów klimatycznych.