komunikat prasowy

Wykorzystanie frakcji nadsitowej w gospodarce o obiegu zamkniętym

08 Kwiecień 2019, 09:26

Fortum rozpoczyna prace nad uruchomieniem w Częstochowie wytwórni paliwa alternatywnego RDF. Paliwo będzie wytwarzane z odpadów, które nie nadają się do ponownego wykorzystania czy odzysku (przetworzenia) i w innym przypadku musiałyby trafić na składowiska. Instalacja będzie przyjazna środowisku naturalnemu i będzie się wpisywać w promowany przez Komisję Europejską i polski rząd model gospodarki o obiegu zamkniętym.

Dzięki spalaniu RDF i wykorzystaniu tego paliwa w elektrociepłowniach odzyskujemy energię z odpadów i tym samym zmniejszamy wolumen tego, co musiałoby się znaleźć na składowiskach – podkreśla Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum. Wytwórnia w Częstochowie będzie produkować paliwo przede wszystkim na potrzeby uruchomionej w zeszłym roku w Zabrzu nowej elektrociepłowni Fortum, która jest opalana nie tylko węglem, ale również właśnie RDF. – EC Zabrze to jedna z najnowocześniejszych elektrociepłowni w Europie. Idealnie wpisuje się w tak zwaną gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której to, co mogłoby trafić na składowiska śmieci, trafia po przetworzeniu do elektrociepłowni i służy wytwarzaniu ciepła i prądu. Instalacja w Zabrzu jest niskoemisyjna i przyjazna środowisku – dodaje Piotr Górnik.

Na własnej instalacji do produkcji RDF skorzysta nie tylko Fortum, które będzie mogło częściowo uniezależnić się od sytuacji na rynku tego typu paliw, ale także mieszkańcy Częstochowy. Surowiec potrzebny do wytworzenia RDF będzie pozyskiwany lokalnie, rozwiązując narastający w ostatnich latach problem zagospodarowania frakcji energetycznej (pozostałości po sortowaniu) i zmniejszając tym samym ilość odpadów na częstochowskim składowisku. Dodatkowo w instalacji do produkcji paliwa RDF prowadzony będzie odzysk metali żelaznych i nieżelaznych oraz frakcji mineralnych, które następnie trafią do ponownego wykorzystania.

Jeszcze 150 lat temu społeczeństwa starały się wykorzystać niemal w 100 procentach wszystko, co wytworzyły. Przez ostatnie lata jednak o tym zapomnieliśmy, produkujemy zbyt dużo, nie myśląc o środowisku naturalnym i maksymalnym wykorzystaniu produktów. W Fortum stawiamy na gospodarkę o obiegu zamkniętym, a produkcja RDF w Częstochowie to jeden z przykładów tego, jak jest to dla nas ważne i jak bardzo zależy nam na tym, by otaczający nas świat uczynić czystszym – dodaje Górnik.

RDF (skrót od ang. Refuse Derived Fuel) to paliwo bezpieczne, spełniające wszelkie wymagane normy. Jest określeniem stosowanym w odniesieniu do frakcji kalorycznej odpadów, które nie nadają się do recyklingu. Wytwórnia RDF, która stanie w Częstochowie to nowoczesna linia zaprojektowana od podstaw dla Fortum, wykonana w technologii gwarantującej pełne bezpieczeństwo ludzi i środowiska.