komunikat prasowy

Elektromobilność przyszłością transportu

30 Lipiec 2019, 09:41

Z szacunków Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) wynika, że jeżeli nie podejmiemy zdecydowanych kroków, temperatura na świecie wzrośnie w latach 2030–2052 o 1,5ºC, prowadząc do coraz częstszych katastrof naturalnych. Aby zwolnić ten niebezpieczny trend, konieczne jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Jednym ze sposobów jest zastąpienie tradycyjnych środków transportu pojazdami elektrycznymi. Firmy energetyczne, takie jak Fortum, europejski lider we wprowadzaniu czystych technologii energetycznych, intensywnie pracują nad wdrażaniem coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych dotyczących elektromobilności.

Fortum jest pionierem rozwoju technologicznego sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych. Sieć Fortum Charge&Drive liczy ponad 3000 punktów ładowania i notuje 250 000 płatnych transakcji miesięcznie. Z kolei na początku czerwca Fortum, organizując przelot pierwszego seryjnie produkowanego samolotu elektrycznego,  zbierało w naszym kraju doświadczenia potrzebne do budowy sieci ładowarek dla samolotów elektrycznych. W ostatnich miesiącach firma wraz ze swoimi partnerami rozpoczęła również intensywne prace nad wdrożeniem technologii lepszego niż do tej pory recyklingu baterii samochodowych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom Fortum będzie można odzyskać aż 80% surowców ze zużytych baterii w samochodach elektrycznych. Technologia Fortum pozwala nie tylko odzyskać metale, ale także zmniejszyć zapotrzebowanie na wydobycie kobaltu i niklu potrzebnych do produkcji baterii wykorzystywanych w samochodach elektrycznych.

Transport drogowy odpowiada za ponad 70% emisji pochodzących z transportu ogółem, a samolotowy – 12%. Jeśli więc chcemy poważnie myśleć o ograniczeniu naszego negatywnego wpływu na środowisko, musimy skupić się na sprawieniu, by wszystkie środki transportu stały się zeroemisyjne. Temu zaś służy elektryfikacja – mówi Matias Ahlblad, z Fortum. – Kluczem do popularyzacji zeroemisyjnych samochodów osobowych jest rozbudowa odpowiedniej infrastruktury zapewniającej wygodne i łatwo dostępne ładowanie. Fortum rozwija sieć ładowania Charge&Drive. Liczymy na to, że nasze doświadczenia w tym zakresie będziemy mogli wykorzystać na szeroką skale także w Polsce. Elektromobilność to przyszłość. W Fortum doskonale zdajemy sobie z tego sprawę – dodaje.

Elektryczne pojazdy na drogach mogą już wkrótce stać się codziennością. W 2010 r. w całej Unii Europejskiej było zaledwie 1400 elektrycznych samochodów pasażerskich, podczas gdy w 2018 r. sprzedano już ponad 300 000 takich aut. Po polskich drogach jeździ aktualnie łącznie blisko 5000 samochodów zarówno tych w pełni elektrycznych jak i hybrydowych.

Główną przyczyną postępujących zmian klimatu jest emitowany z działalności człowieka dwutlenek węgla, który stanowi aż 64% wszystkich emisji gazów cieplarnianych. Na terenie Unii Europejskiej gaz ten w aż 30% pochodzi z transportu. Ograniczenie negatywnego wpływu tego sektora jest zatem niezwykle istotne, jeśli chcemy osiągnąć cel, jakim jest redukcja emisji do 2030 r. o 45% w porównaniu z danymi z 2010 r. Kluczem może okazać się elektryfikacja transportu – zarówno tego naziemnego, jak i powietrznego.

W czerwcu dzięki Fortum na polskie niebo wzbił się pierwszy seryjnie produkowany samolot elektryczny – Pipistrel Alpha Electro. W ciągu tygodnia  samolot pokonał trasę z Wrocławia do Gdańska, odwiedzając po drodze Górny Śląsk i Częstochowę i Warszawę. Fortum lider czystych technologii energetycznych w trakcie przelotu zbierało potrzebne doświadczenia i wiedzę na temat ładowania akumulatorów pracujących w takich maszynach.