komunikat prasowy

Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego wcześniej niż kiedykolwiek – czy możemy go opóźnić?

29 Lipiec 2019, 09:49

W tym roku Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego przypada na poniedziałek, 29 lipca. Jest to termin, w jakim ludzkość wykorzystała ilość zasobów naturalnych Ziemi przypadających na cały rok. Oznacza to, że przez pozostałą część roku żyjemy na kredyt. Przez kolejne miesiące będziemy korzystać z zasobów, których nasza planeta nie jest w stanie na bieżąco odbudowywać. Niestety z roku na rok dzień ten przypada coraz wcześniej.

Do coraz wcześniejszego terminu Dnia Długu Ekologicznego przyczynia się przede wszystkim emisja dwutlenku węgla. Fortum, lider czystych technologii energetycznych chce zwrócić uwagę na problem i pokazać w jaki sposób można spróbować obniżyć ślad węglowy, czyli całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych. Aby zmienić postawy społeczne i lepiej zadbać o naszą planetę, spółka rusza z kampanią edukacyjną #movethedate. Jej celem jest pokazanie społeczeństwu, w jaki sposób, małymi kroczkami można na co dzień dbać o środowisko i przyczyniać się do zmniejszania ilości zużywanych zasobów.

W Międzynarodowym Dniu Długu Ekologicznego Fortum koncentruje się na śladzie węglowym, który stanowi aż 60 proc. globalnego śladu ekologicznego. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej sektory elektroenergetyki, ciepłownictwa, transportu, przemysłu i budownictwa w największym stopniu odpowiadają za tak wysoki współczynnik śladu węglowego. Aby go zmniejszyć niezbędne jest wdrażanie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym, które promuje Fortum.

– Z roku na rok data, w której przypada Dzień Długu Ekologicznego przesuwa się w złym kierunku. Musimy skupić się na największych sektorach gospodarki i w jak najkrótszym czasie rozpocząć dekarbonizację. Na szczęście bardzo pomocne są nowe technologie, które w wielu obszarach są już wykorzystywane. W ten sposób kupujemy czas, żeby inne sektory mogły się dostosować. Istotne są jednak zmiany na poziomie indywidualnym, które każdy z nas może wprowadzić w życie codzienne. Dlatego właśnie, jako lider czystej energii chcemy edukować społeczeństwo i wspólnie dążyć do opóźniania Dnia Długu Ekologicznego – mówi Jacek Ławrecki z Fortum.  

Kluczowa jest zmiana postaw społecznych. Warto zacząć od małych kroków, wdrażając rozwiązania gospodarki o obiegu zamkniętym. Przetwarzając to, co już wyprodukowane i wykorzystując ponownie możemy razem podjąć wyzwanie i opóźnić przyszłoroczny Dzień Długu Ekologicznego. Duże firmy, takie jak Fortum już promują te rozwiązania i zachęcają do podjęcia wyzwania #movethedate. W Polsce Dzień Długu Ekologicznego wypada jeszcze wcześniej – na początku maja, dlatego tym bardziej powinniśmy skupić się na rozwiązaniach mogących uratować naszą planetę i przyszłe pokolenia.

Zapraszamy do zapoznania się z kampanią Fortum pod linkiem http://bit.ly/dlugekologiczny