komunikat prasowy

Innowacje naszą przyszłością

12 Sierpień 2019, 14:06

Dynamiczny rozwój gospodarczy niesie ze sobą ogromne możliwości, ale i zagrożenia. Te pierwsze wynikają z coraz powszechniejszego dostępu do energii elektrycznej, środków transportu, czy edukacji. Poprawa warunków życia pociąga jednak za sobą także zagrożenia – między innymi dla naszej planety w postaci zanieczyszczeń i postępujących zmian klimatu. Coraz większa dostępność urządzeń elektrycznych, różnorodność towarów, czy rosnąca liczba samochodów to nie tylko większy komfort, ale też coraz większe emisje dwutlenku węgla do atmosfery. W efekcie nigdy wcześniej przyjazne dla środowiska innowacyjne rozwiązania nie były tak potrzebne jak obecnie.

Wszystkie bez wyjątku sektory gospodarki stoją dziś przed wyzwaniem, jakim jest zapewnienie ciągłości usług na wysokim poziomie przy jednoczesnym ograniczeniu ilości odpadów i emisji dwutlenku węgla. Nic więc dziwnego, że nad innowacjami pracują wszyscy – od przedstawicieli najbardziej zanieczyszczających środowisko sektorów po małe technologiczne start-upy oferujące autorskie technologie.

Fortum od lat pracuje nad wdrażaniem innowacyjnych i bezpiecznych dla środowiska rozwiązań energetycznych. Dotyczą one min. produkcji prądu w oparciu o odnawialne źródła energii czy wykorzystanie w należących do spółki elektrociepłowniach paliw alternatywnych takich jak RDF, czyli paliwo wyprodukowane z odpadów nienadających się do ponownego przetworzenia.

Nad innowacjami, które mogą wpłynąć na poprawę stanu środowiska naturalnego pracuje także sektor związany z branżą transportową. Tu najwięcej sił i środków poświęca się pracom nad rozwojem jego elektryfikacji. Priorytetem są samochody elektryczne o  coraz większym zasięgu oraz rozbudowane sieci ładowania, w tym sieci szybkiego ładowania. Aby móc mówić o w pełni przyjaznym dla środowiska charakterze elektrycznego transportu konieczny jest jednak także odpowiedni recykling baterii samochodowych. Do ich produkcji niezbędne są bowiem kobalt, nikiel, mangan i lit, których wydobycie ma bardzo niekorzystny wpływ na środowisko naturalne. Odzyskanie tych surowców ze zużytych już akumulatorów jest więc kluczem do zadbania o środowisko. Jedną z firm pracujących nad odpowiednim rozwiązaniem tego problemu jest Fortum, który zarządza siecią stacji ładowania Charge & Drive.

Udało nam się opracować technologię, która umożliwia odzyskanie aż 80 procent surowców ze zużytych baterii samochodowych. Prowadzimy też pilotażowy program, w którym baterie samochodowe nienadające się już do wykorzystania w samochodach elektrycznych używane są w stacjonarnych urządzeniach magazynujących energię – opowiada Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Nie należy również zapominać o planach dotyczących elektrycznego transportu lotniczego. Pierwsze samoloty elektryczne już istnieją – jeden z nich, dwuosobowy Pipistrel Alpha Electro, dzięki Fortum można było niedawno zobaczyć na polskim niebie. Eksperci szacują, że pierwsze samoloty elektryczne mogące pomieścić nawet 150 osób to kwestia najbliższych lat.

Jednak nie tylko energetyka i transport pracują nad nowinkami sprzyjającymi ochronie środowiska naturalnego – na całym świecie wyrastają liczne start-upy oferujące przyjazne dla środowiska technologie. Z jednej strony niezwykle prężnie rozwija się sektor produkcji wegańskich zamienników mięsa (przemysł mięsny jest jedną z gałęzi gospodarki, która ma niezwykle destrukcyjny wpływ na środowisko naturalne). Z drugiej strony powstają technologie umożliwiające np. produkcję tworzyw dla przemysłu tekstylnego z odpadów.

– Rozwój technologiczny zapoczątkowany erą industrializacji doprowadził nas niestety do niebezpiecznych zmian klimatu. Jednocześnie jednak technologia niesie ze sobą nieograniczone wręcz możliwości. Musimy zatem do maksimum wykorzystać to, co daje nam współczesna nauka i wprowadzić innowacyjne rozwiązania, które pomogą nam ochronić naszą piękną planetę dla przyszłych pokoleń – podsumowuje Ławrecki.