komunikat prasowy

Miłośnicy kajaków po raz kolejny posprzątali Motławę

22 Sierpień 2019, 12:54

Już po raz drugi firma Fortum wraz z zespołem Gdańsk z Kajaka zorganizowali akcję sprzątania Motławy. We wczorajsze popołudnie grupa ochotników przepłynęła kajakami wody rzeki w poszukiwaniu odpadów. W ciągu kilku godzin udało się zebrać kilkadziesiąt kilogramów śmieci.

Tegoroczna akcja sprzątania Motławy, podobnie jak w zeszłym roku, rozpoczęła się w okolicach przystani Stoczni Cesarskiej. O 15:00 grupa kilkunastu ochotników wyruszyła w stronę Żurawia, by następnie okrążyć wyspę Spichrzów i zawrócić. Na trasie ponad 6 km wolontariusze poruszający się kajakami zbierali dryfujące w wodzie odpady. W trakcie zaledwie 3 godzin udało się sprzątnąć kilkadziesiąt kilogramów śmieci; głównie plastiku, szkła i aluminium. W wydarzeniu wzięli udział pracownicy Fortum, przedstawiciele grupy Gdańsk z Kajaka, Fundacji Galar Gdański oraz indywidualni ochotnicy, którzy zgłosili się za pośrednictwem mediów społecznościowych.

- Zachęceni sukcesem poprzedniej akcji sprzątania Motławy postanowiliśmy zorganizować ją również w tym roku. Wpisuje się ona w misję naszej firmy „dla czystego świata”, którą realizujemy zarówno poprzez działania biznesowe jak i organizację proekologicznych inicjatyw. Spływ kajakowy połączony ze sprzątaniem to nie tylko działanie na rzecz poprawy stanu przyrody, ale również świetna forma rekreacji mająca korzyści zdrowotne jakie przynosi ruch na świeżym powietrzu. Mamy nadzieję, że podobne akcje staną się w przyszłości popularnym sposobem spędzania wolnego czasu, ponieważ korzystają na nich wszyscy – uczestnicy, społeczność lokalna i środowisko naturalne – powiedziała Aleksandra Konecka z Fortum, organizatorka wydarzenia.

Kolejną akcją sprzątania przestrzeni publicznej jaką planuje w Gdańsku Fortum jest plogging, czyli bieg połączony ze zbieraniem śmieci. 6 września ochotnicy wyruszą w 3-kilometrową trasę w Centrum Gdańska, rozpoczynającą się na ulicy Heweliusza, na której zbierać będą zalegające na ulicach odpady. W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Więcej szczegółów dostępnych jest na Facebooku.

 

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są tutaj.