komunikat prasowy

Biegacze po raz kolejny posprzątali polskie miasta podczas Ploggingu z Fortum

10 Wrzesień 2019, 13:21

W miniony piątek grupa kilkudziesięciu wolontariuszy posprzątała ulice 4 polskich miast podczas III edycji Ploggingu z Fortum. Ochotnicy przemierzając truchtem wyznaczone trasy biegu w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku, zebrali z chodników i skwerów kilkadziesiąt kilogramów śmieci.

Już po raz 3 Fortum postanowiło zaprosić entuzjastów biegania do wspólnej akcji sprzątania przestrzeni publicznej w ramach biegu zwanego ploggingiem. W wydarzeniu udział wzięło kilkudziesięciu pracowników firmy i ochotników z Warszawy, Łodzi, Wrocławia i Gdańska. Przemierzyli oni wyznaczone trasy w centrach i na obrzeżach miast po drodze zbierając zalegające odpady pozostawione przez przechodniów. Przez zaledwie dwie godziny udało im się zebrać kilkadziesiąt kilogramów odpadów – głównie plastiku, szkła, aluminium i papieru.

Plogging to chyba najbardziej ekologiczna dyscyplina sportu, która w świetny sposób łączy rekreację na świeżym powietrzu z dbaniem o czystość przestrzeni publicznych. Ze względu na wolne tempo biegu nie wymaga ona szczególnego przygotowania fizycznego – wystarczy krótka rozgrzewka. Uprawiać ten sport może w zasadzie każdy. Aktywność fizyczna połączona z dbaniem o środowisko to coś co naturalnie wpisuje się w misję Fortum „dla czystego świata”. Dlatego staramy się popularyzować ten sport w Polsce – powiedziała Aleksandra Konecka z Fortum.

Plogging, czyli powstała kilka lat temu w Szwecji dyscyplina, łączy w sobie rekreacyjny bieg ze zbieraniem śmieci zalegających na ulicach, w parkach, skwerach czy lasach. Nazwa nowego sportu to połączenie szwedzkiego plocka up, oznaczającego podnosić, z joggingiem. W popularyzacji tej dyscypliny w naszym kraju aktywny udział bierze spółka Fortum organizując i promując tego typu akcje. Wcześniej firma organizowała już ploggingi w Gdańsku i Wrocławiu.

 

Zdjęcia z wydarzenia dostępne są tutaj: https://we.tl/t-UfhoFL9LBa