komunikat prasowy

Fortum dla czystszego świata

23 Wrzesień 2019, 10:15

Co roku, w trzeci weekend września obchodzimy akcję sprzątania świata, w którą angażują się miliony ludzi na całym świecie. Tegoroczna odsłona projektu odbyła się pod hasłem „Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy!". Jego wartości są bliskie Fortum, europejskiemu liderowi czystych technologii energetycznych, który aktywnie promuje i wprowadza w naszym kraju ideę gospodarki o obiegu zamkniętym.

Tegoroczne hasło zbieżne jest z promowaną przez nas ideą bezodpadowej gospodarki o obiegu zamkniętym, w której wartość produktów, materiałów i zasobów jest utrzymywana tak długo, jak to możliwe, a wytwarzanie odpadów ogranicza się do minimum. Co ważne w gospodarce o obiegu zamkniętym produkt projektowany jest już z myślą o powtórnym wykorzystaniu – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum i dodaje – Gromadząc coraz większą liczbę przedmiotów, bezpośrednio wpływamy na zwiększenie wolumenu odpadów i przyczyniamy się do dewastowania środowiska naturalnego.

Dlatego Fortum co roku nie tylko kibicuje akcji sprzątania świata ale również aktywnie się w nią angażuje.  W tym roku, już na początku września, w ramach III edycji Ploggingu z Fortum, grupa kilkudziesięciu wolontariuszy posprzątała ulice czterech polskich miast. Plogging, czyli powstała kilka lat temu w Szwecji dyscyplina, łączy w sobie rekreacyjny bieg ze zbieraniem śmieci zalegających na ulicach, w parkach, na skwerach czy w lasach. W ramach tegorocznej odsłony projektu ochotnicy, przemierzając truchtem wyznaczone trasy biegu w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Gdańsku, zebrali z chodników i skwerów kilkadziesiąt kilogramów śmieci.

Fortum, europejski lider czystych technologii energetycznych, o ochronie środowiska myśli jednak nie tylko raz w roku. Jest to jeden z priorytetów spółki, która na co dzień promuje w naszym kraju ideę gospodarki o obiegu zamkniętym i wprowadza ją w życie. Najlepszym przykładem może być uruchomiona w zeszłym roku w Zabrzu elektrociepłownia, w której ciepło produkuje się między innymi z RDF, czyli paliwa wyprodukowanego z odpadów nienadających się do przetworzenia.

World Cleanup Day to inicjatywa, której celem jest uświadomienie, jak mocno zanieczyszczone jest nasze środowisko, ale też jak bardzo każdy z nas przyczynia się na co dzień do tego zanieczyszczenia.  Globalna akcja oczyszczania planety rokrocznie angażuje miliony wolontariuszy, tysiące wspólnot, organizacji i przedsiębiorstw z co najmniej 150 krajów, którzy łączą siły w jednej z największych inicjatyw społecznych, sprzątając ulice, parki, plaże, lasy i rzeki.