komunikat prasowy

Fortum sprawdzi stan sieci ciepłowniczej w Częstochowie

24 Wrzesień 2019, 00:00

W najbliższą środę 25 września Fortum rozpocznie proces sprawdzania szczelności częstochowskiej sieci ciepłowniczej. W ten sposób firma dba o jakość dostaw ciepła i ciepłej wody dla mieszkańców miasta.

Kontrola szczelności ma na celu wykrycie ewentualnych wycieków i usterek wymienników ciepła w obrębie sieci ciepłowniczej. Od środy przez kilka dni do wody w sieci będzie dodawany zielony barwnik, fluoresceina, która jest bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i instalacji.

Jeśli po odkręceniu kranu pojawi się woda zabarwiona na zielono, może to oznaczać, że uszkodzony jest wymiennik ciepła, a woda z sieci ciepłowniczej przedostaje się do wewnętrznej instalacji budynku. Wówczas należy powiadomić służby Fortum, dzwoniąc pod bezpłatny numer 993 i nie korzystać z zabarwionej wody.

– Chcemy zminimalizować ryzyko potencjalnych awarii i zagwarantować mieszkańcom pewne i bezpieczne dostawy ciepła i wody. Stąd decyzja o kontroli szczelności sieci. Pojawienie się zielonej wody w kranie może oznaczać usterkę w instalacji.  W przypadku jej zarejestrowania należy nas o tym powiadomić dzwoniąc pod dostępny przez całą dobę telefon 993 – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

W prawidłowo funkcjonującym węźle barwiona na zielono sieciowa woda grzewcza nie powinna mieszać się z wodą w instalacji wewnętrznej budynku. Jeśli kolor wody z kranu się nie zmieni, to znak, że sieć jest szczelna, a wymiennik ciepła odpowiedzialny za jej podgrzanie działa poprawnie.