komunikat prasowy

Najnowocześniejsza w Europie elektrociepłownia Fortum pomaga w walce ze smogiem

30 Wrzesień 2019, 00:00

Paliwo produkowane z odpadów może być skutecznym i efektywnym źródłem ciepła. Niezbędne jest jednak jego odpowiednie wykorzystywanie w elektrociepłowniach, a tych wciąż jest zbyt mało. Jedynym, jak do tej pory, tego typu zakładem w naszym kraju jest, wybudowana przez Fortum, elektrociepłownia w Zabrzu. Ciepło jest w niej wytwarzane m.in. z RDF, czyli paliwa wyprodukowanego z odpadów nienadających się do ponownego przetworzenia.

Wykorzystywany przez nas w elektrociepłowni RDF jest paliwem efektywnym i bezpiecznym. Po otwarciu nowej instalacji emisje są znacznie mniejsze w porównaniu do starej elektrociepłowni – mówi Marcin Kost, kierownik elektrociepłowni Fortum w Zabrzu. Inwestycja Fortum w Zabrzu to pierwsza w Polsce elektrociepłownią, w której spalany jest RDF. Tym samym EC Zabrze idealnie wpisuje się w tak zwaną gospodarkę o obiegu zamkniętym, w której to, co mogłoby trafić na wysypiska śmieci, trafia po przetworzeniu do elektrociepłowni i służy wytwarzaniu ciepła i prądu.

Elektrociepłownia, której oficjalne uruchomienie odbyło się rok temu jest instalacją wyjątkową, nie tylko dlatego, że po raz pierwszy w naszym kraju w elektrociepłowni spalany jest RDF. O jej wyjątkowości stanowi też jej paliwowa elastyczność. Elektrociepłownia może być zasilana trzema różnymi paliwami – poza RDF i węglem, instalacja może być zasilana także biomasą. Proporcja poszczególnych rodzajów paliwa może być zmieniana, w  zależności od ich cen oraz dostępności, co zapewnia instalacji bezpieczne funkcjonowanie przez następne kilkadziesiąt lat z korzyścią dla okolicznych mieszkańców i środowiska naturalnego.

Rozwijając nasz biznes w Polsce, podobnie jak w innych miejscach na świecie, myślimy zawsze o tym, by ślad, który po sobie zostawiamy w środowisku naturalnym był jak najmniejszy. Jestem przekonany, że ochrona środowiska i walka o czyste powietrze to wspólne zadanie współczesnego świata, także firm energetycznych takich, jak nasza. Dlatego wykorzystywanie zasobów pochodzących z odpadów i produkcja z nich RDF jest kierunkiem, w którym chcemy podążać – podkreśla Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.