komunikat prasowy

Innowacyjne ubrania od Fortum i Spinnovy

17 Październik 2019, 09:26

Fortum, europejski lider czystych technologii energetycznych, oraz Spinnova, firma specjalizująca się w produkcji przyjaznych dla środowiska tekstyliów stworzyły pierwszy na świecie ekologiczny materiał, który wykorzystuje słomę pszenną do produkcji przyjaznych dla środowiska tekstyliów.

Prototypowy materiał Fortum i Spinnovy jest unikatowy przede wszystkim ze względu na to, jak niewielki wpływ jego produkcja wywiera na środowisko.

Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, mogąc zaprezentować ten rewolucyjny materiał. Słoma pszenna jest zwykle wyrzucana, a nawet palona na polach. Teraz może być wykorzystana w przemyśle włókienniczym, co otwiera olbrzymie możliwości na całym świecie. Nasza współpraca wpisuje się w strategię Fortum, zgodnie z którą dążymy do pozyskiwania nowych możliwości biznesowych, które pomogą lepiej wykorzystywać surowce i zapewnić inteligentne rozwiązania dla czystszego świata. Pragniemy zaprosić kolejnych kluczowych graczy, by dołączyli do nas w naszej „podróży” – mówi Heli Antila, odpowiedzialna w Fortum za biorozwiązania.

Słoma wykorzystana do produkcji nowego materiału została najpierw poddana obróbce za pomocą przyjaznej dla środowiska technologii frakcjonowania opracowanej przez spółkę powiązaną z Fortum – Chempolis Oy. Technologia Spinnovy, która znajduje się obecnie na etapie pilotażowym, pozwala na bezpośrednie mechaniczne przekształcenie celulozy mikrofibrylowanej (MFC) we włókno bez rozpuszczania czy wykorzystania szkodliwych dla środowiska chemikaliów. Pionierski materiał został wyprodukowany w pilotażowym ośrodku Spinnovy w Finlandii.

Fortum i Spinnova planują rozpocząć przyjazną dla środowiska produkcję materiałów w przyszłych biorafineriach Fortum, które będą wykorzystywać resztki biomasy takie jak odpady rolne. Biomasa będzie przetwarzana na materiały bio pochodzenia lignocelulozowego, a także produkty celulozowe. Rafinerie będą wykorzystywały technologię frakcjonowania, co umożliwi niezwykle wydajną utylizację słomy pszennej, prowadząc do znacznego ograniczenia wpływu na środowisko w porównaniu z innymi technologiami przetwórczymi.

Nowatorskie tekstylia zostały zaprezentowane po raz pierwszy podczas Textile Exchange Sustainability Conference odbywającej się w Vancouver. Wśród prezentowanych ubrań znajdą się t-shirt, kurtka i spódnica.