komunikat prasowy

Fortum uderza siecią ciepłowniczą w smog

25 Listopad 2019, 14:00

Fortum kontynuuje walkę ze smogiem poprzez unowocześnianie posiadanych elektrociepłowni i ciepłowni oraz rozwijanie sieci ciepłowniczej. Przeprowadzone przez spółkę inwestycje we Wrocławiu, Częstochowie, Zabrzu i Płocku przyczynią się do poprawy jakości powietrza w tych miastach.

Fortum modernizuje swoje instalacje, a także nieustannie pracuje nad tym, by jak największa grupa mieszkańców miast, w których działa, posiadała dostęp do sieci ciepłowniczej. W ciągu trzech kwartałów tego roku spółka wydała łącznie ok. 57 mln zł na inwestycje w źródła oraz modernizację sieci ciepłowniczych we Wrocławiu, Płocku i Częstochowie.

Nie od dziś wiadomo, że ciepło sieciowe jest jedną z najlepszych metod walki ze smogiem. Dlatego robimy wszystko, by zapewnić do niej dostęp jak największej liczbie osób. Chcemy, by powietrze wszędzie tam, gdzie działamy było czystsze. Promujemy ciepło sieciowe, podłączamy kolejnych klientów i rozmawiamy z samorządami o tym, by jak najlepiej wykorzystać istniejącą infrastrukturę ciepłowniczą, a tam, gdzie jest to możliwe stworzyć nową. Jest to korzystne nie tylko dla nas jako producenta i dostawcy ciepła, ale przede wszystkim dla mieszkańców polskich miast i środowiska – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy spółka podłączyła do sieci ciepłowniczej m.in. budynki we wrocławskich dzielnicach Jagodno i Maślice, lokale przy ulicach Żyznej, Strzeleckiej, Jana Pawła II i Kochanowskiego w Płocku oraz obiekty przy ulicach Nadrzecznej, Kisielewskiego, Pułaskiego, Sobieskiego, Poleskiej, Małopolskiej, Warszawskiej, 3go Maja i Stary Rynek w Częstochowie.

W stolicy Dolnego Śląska kontynuowany jest również program „Czysta Energia dla Wrocławia”, dzięki któremu do sieci przyłączane są kamienice w ścisłym centrum miasta. Od startu akcji w styczniu 2018 r. do października br. Fortum podpisało łącznie 83 umowy przyłączeniowe dla 51 budynków, wskutek czego ok. 2,5 tys. mieszkańców będzie mogło zyskać dostęp do sieci.

Wrocław, Płock i Częstochowa to nie jedyne miejsca, gdzie Fortum działa na rzecz poprawy jakości powietrza. W Zabrzu, gdzie od kilkunastu miesięcy działa wybudowana przez spółkę elektrociepłownia opalana nie tylko węglem, ale także, wytworzonym z odpadów, paliwem alternatywnym RDF. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, emisja szkodliwych pyłów z elektrociepłowni zmniejszyła się o ponad 89%, a dwutlenku siarki o 85%. Instalacja zasila w ciepło sieciowe dwa miasta – Zabrze oraz Bytom.