komunikat prasowy

Polscy przedsiębiorcy stawiają na ekologię. Gospodarka o obiegu zamkniętym sposobem na uratowanie środowiska?

13 Listopad 2019, 11:08

Ograniczenie wpływu na środowisko naturalne to jedno z największych wyzwań przed, którym stoją działające w naszym kraju firmy, zwłaszcza te z sektora energetycznego. Jednym z najlepszych sposobów by uczynić świat czystszym jest m.in. wprowadzanie modelu gospodarki o obiegu zamkniętym. To rozwiązanie w naszym kraju promuje Fortum – europejski lider we wdrażaniu czystych technologii energetycznych.

Weź, zużyj, wyrzuć – to schemat, który opisuje funkcjonowanie niezbyt korzystnej dla naszej planety gospodarki linearnej. Takie podejście powoduje większą konsumpcję i zwiększoną produkcję śmieci, co w konsekwencji prowadzi do zanieczyszczania środowiska.

W modelu gospodarki  o obiegu zamkniętym powstające odpady mogą zostać ponownie wykorzystane. Takie działania mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne ponieważ zmniejszają wolumen zalegających na wysypiskach śmieci. W przypadku branży energetycznej, gdzie nie tylko surowców do wykorzystania jest coraz mniej, ale też zwiększona produkcja odpadów ma negatywny wpływ na zmiany klimatu, jest to bardzo istotna kwestia.

 – Wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym wpisuje się w naszą strategię. Naszym priorytetem są działania, które mają na celu ochronę środowiska naturalnego i zmniejszenie oddziaływania na nie – mówi Piotr Górnik z Fortum, europejskiego lidera we wdrażaniu innowacyjnych i bezpiecznych dla środowiska rozwiązań energetycznych. – Otwarta w zeszłym roku elektrociepłownia w Zabrzu, która pozwala na produkcję energii nie tylko z węgla, ale i z RDF, to tylko część naszych aktywności, jakie prowadzimy w tym zakresie – dodaje ekspert.

Fortum prowadzi w naszym kraju szereg działań, które mają na celu dobro środowiska naturalnego. Współpracując z lokalnymi władzami, Fortum dba o ograniczanie liczby indywidualnych pieców poprzez nowe podłączenia do sieci. Firma wspiera również m.in. edukację pro-środowiskową w ramach programu „Wrocław. Tu Żyje, tu oddycham”, organizuje także cykliczne ploggingi czyli akcje biegania i sprzątania. Fortum oferuje także swoim klientom rozwiązania, które pomagają w efektywnym zarządzaniu wykorzystaniem energii cieplnej i elektrycznej, co również korzystnie wpływa na środowisko naturalne.