komunikat prasowy

III edycja eko-festiwalu OdNowa w Czasoprzestrzeni

27 Styczeń 2020, 00:00

Fortum zaprasza na III edycję festiwalu OdNowa, organizowanego w ramach inicjatywy „Wrocław. Tu żyję, tu oddycham”. Już 2 lutego we wrocławskiej Czasoprzestrzeni mieszkańcy będą mogli wziąć udział w największym na Dolnym Śląsku wydarzeniu poświęconym tematyce zero waste. W programie bogata oferta darmowych warsztatów i zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nieśmiecenia i nadawania niepotrzebnym przedmiotom nowego życia wrocławianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty ekologicznych warsztatów i zajęć edukacyjnych. Wśród nich znajdą się m.in. warsztaty z samodzielnego tworzenia kosmetyków ze składników spożywczych, nauka przerabiania starych ubrań pod okiem krawcowych czy zajęcia tapicerskie. Odwiedzający Czasoprzestrzeń będą mogli również stworzyć z surowców wtórnych dekoracje karnawałowe, kartki walentynkowe, karmniki dla ptaków i instrumenty muzyczne. Eksperci opowiedzą również o roli roślin doniczkowych w nawilżaniu i oczyszczaniu powietrza w domach podczas warsztatów tworzenia ekologicznych donic.

W ramach festiwalu działać będzie także kawiarenka naprawcza, w której będzie można naprawiać drobne sprzęty AGD, a w ramach warsztatów „Drobna elektronika” specjaliści od komputerów, telefonów i tabletów będą doradzać jak i czy warto naprawiać przyniesione na festiwal sprzęty. Ponadto, mieszkańcy będą mogli skorzystać również z ostrzenia noży i łyżew, a osoby zainteresowane naprawą butów skorzystają z pomocy szewców przy naprawie lub przeróbce obuwia. Na stoisku Fortum zarówno dzieci i jak i dorośli będą mogli wziąć udział w ekologicznych grach edukacyjnych – wśród nich znajdzie się gra planszowa w całości stworzona z odpadów. W trakcie festiwalu odbędzie się również konferencja poświęcona ekologicznym inicjatywom realizowanym w Oslo – ubiegłorocznej Ekologicznej Stolicy Europy oraz wrocławskiej polityce klimatycznej.

 – Nadawanie nowego życia przedmiotom to istotna metoda ograniczenia produkcji odpadów zanieczyszczających środowisko naturalne. W ten sposób mieszkańcy wcielają w życie ideę gospodarki obiegu zamkniętego, a warsztaty i zajęcia edukacyjne na festiwalu OdNowa mają im w tym pomóc.  Fortum wspiera wrocławian w tworzeniu przyjaznej i ekologicznej przestrzeni miejskiej  – komentuje Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Inicjatorem Festiwalu OdNowa jest „Wrocław – tu żyję, tu oddycham, platforma dialogu i wymiany doświadczeń dla wszystkich środowisk, którym leży na sercu zrównoważony rozwój miasta. Jej współtwórcą jest Fortum, dostawca ciepła dla Wrocławia. Współorganizatorem i patronem medialnym wydarzenia jest Stowarzyszenie Ludzi Nowoczesnych oraz związany z nim serwis Miasto2077.