komunikat prasowy

Festiwal OdNowa przyciągnął tłumy wrocławian

03 Luty 2020, 00:00

W niedzielę, 2 lutego odbyła się III edycja festiwalu OdNowa, organizowanego przez Fortum w ramach inicjatywy „Wrocław. Tu żyję, tu oddycham”. Blisko 400 mieszkańców stolicy Dolnego Śląska wzięło udział w wydarzeniu promującym zasady zero waste, po raz kolejny udowadniając, jak ważny jest dla nich ten temat.

W trakcie imprezy zorganizowanej we wrocławskiej Czasoprzestrzeni zainteresowani mogli skorzystać z licznych, darmowych zajęć i warsztatów dla dzieci oraz dorosłych. Wrocławianie mogli nauczyć się produkcji domowych eko-kosmetyków. Pod okiem krawcowych nadawali nowe życie starym ubraniom lub odnawiali wspólnie z tapicerami meble. Na obleganym stanowisku szewcy przerabiali lub naprawiali obuwie. Na odwiedzających czekały także warsztaty z kreatywnego tworzenie kartek walentynkowych, dekoracji karnawałowych, instrumentów muzycznych, a nawet karmników. Uczestnicy festiwalu zdobywali również wiedzę o tym, jakie rośliny pełnią rolę domowego oczyszczacza powietrza.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również kawiarenka naprawcza, w której „złote rączki” dokonywały drobnych napraw małego sprzętu AGD i urządzeń elektronicznych czy ostrzyli noże lub łyżwy. Na stoisku Fortum, organizatora festiwalu, dzieci i dorośli mogli dowiedzieć się więcej na temat ochrony środowiska, a także sprawdzić swoją wiedzę w edukacyjnych grach ekologicznych. W trakcie festiwalu odbyła się również konferencja poświęcona wrocławskiej polityce klimatycznej oraz ekologicznym inicjatywom realizowanym w Oslo – ubiegłorocznej Ekologicznej Stolicy Europy

- Norwegia to kraj, w którym ochrona środowiska jest częścią DNA mieszkańców. W Oslo obowiązuje zakaz ogrzewania paliwami kopalnymi. Co 6-ty samochód zarejestrowany w mieście ma napęd całkowicie elektryczny i nie zanieczyszcza powietrza. Domy i mieszkania są w dużym stopniu ogrzewane ciepłem sieciowym lub grzejnikami elektrycznymi. Ciepło sieciowe pochodzi głownie z nowoczesnej elektrociepłowni wykorzystującej paliwo z odpadów. Jest też  odzyskiwane ze ścieków i centrów przetwarzania danych. Warto brać przykład z Oslo w innowacyjnej i konsekwentnej ochronie środowiska – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Inicjatorem Festiwalu OdNowa jest „Wrocław – tu żyję, tu oddycham”, platforma dialogu i wymiany doświadczeń dla wszystkich środowisk zainteresowanych zrównoważonym rozwojem miasta. Jej współtwórcą jest Fortum, dostawca ciepła dla Wrocławia. Współorganizatorem i patronem medialnym wydarzenia jest Stowarzyszenie Miasto 2077.