komunikat prasowy

Fortum podsumowuje sezon grzewczy we Wrocławiu

13 Maj 2020, 00:00

Sezon grzewczy 2019/2020 zakończył się we Wrocławiu z liczbą 6 195 960 GJ – tyle ciepła dostarczyła wrocławianom firma Fortum, właściciel miejskiej sieci ciepłowniczej we Wrocławiu. Fińska firma przyłączyła do sieci także nowe obiekty i zmodernizowała dotychczasową infrastrukturę, inwestując we Wrocławiu łącznie ponad 58 mln złotych. W tym roku 2020 firma również planuje inwestycje w rozwój sieci.

W okresie od października 2019 r. do marca 2020 r., Fortum dostarczyło mieszkańcom Wrocławia łącznie ponad 6 195 960 GJ ciepła. To o 7,3% więcej w porównaniu do poprzedniego sezonu grzewczego i o 5,2 % więcej niż średnio we wcześniejszych czterech okresach. Najwięcej ciepła wrocławianie potrzebowali 25 stycznia 2020 r. – to najzimniejszy dzień minionego sezonu, w którym średnia dobowa temperatura wyniosła -2,6 ºC. 25 stycznia Fortum dostarczyło do wrocławskich domów aż 48 771 GJ.

W 2019 roku na rozwój infrastruktury ciepłowniczej w całym Wrocławiu Fortum wydało prawie 58 mln zł, z czego ok. 38 mln przeznaczonych zostało na inwestycje przyłączeniowe, a ok. 20 mln na modernizację sieci i węzłów. Wybudowano niemal 13 km nowych przyłączy, a także zmodernizowano ok. 4 km sieci, m.in. magistralę ciepłowniczą przy ul. Buforowej. Do sieci przyłączono 154 nieruchomości, wskutek czego ok. 15 tys. mieszkańców miasta zyskało dostęp do ciepła sieciowego. W 2020 r. na nowe przyłączenia i modernizację sieci spółka planuje przeznaczyć ok. 68 mln zł.

Fortum w każdym swoim działaniu stara się realizować wizję „W stronę czystszego świata”. Jednym z najważniejszych elementów tak ukierunkowanej strategii jest walka ze smogiem. Jak rozwój sieci ciepłowniczej przekłada się na jakość powietrza? Zasada jest prosta – im bardziej rozbudowana sieć ciepłownicza, tym mniej tzw. „niskiej emisji”, która jest jednym z głównych źródeł smogu tak we Wrocławiu, jak i w całej Polsce. – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.

Plan działań Fortum we Wrocławiu na rok 2020 pozostaje taki sam – niezawodne dostawy energii cieplnej i czyste powietrze. Służyć temu mają projekty, związane z przyłączaniem do sieci ciepłowniczej kolejnych części miasta, a także te dotyczące modernizacji infrastruktury przesyłowej. Nowe magistrale ciepłownicze powstają w kierunku Jagodna i Maślic. Przyłączane będą także kolejne ulice, np. Wierzbowa, Przejazdowa, Jedności Narodowej – dawny Browar Piastowski, Drobnera, Radkowska, Zakładowa, Białowieska, Dożynkowa. Prowadzona jest także modernizacja i przebudowa sieci ciepłowniczych przy ważnych inwestycjach miejskich, takich jak budowa TAT (Trasa Autobusowo-Tramwajowa) w kierunku Nowego Dworu, czy przebudowa ul. Długiej. Na prace inwestycyjne i modernizacyjne we Wrocławiu Fortum planuje wydać nawet 68 mln zł.