komunikat prasowy

Rekrutacja do IX edycji Fortum Dla Śląskich Dzieci zakończona

17 Czerwiec 2020, 00:00

Do IX edycji programu Fortum Dla Śląskich Dzieci dołączy 94 pełnych pasji i determinacji do spełniania marzeń dzieci. Jednak, dbając o ich zdrowie i bezpieczeństwo, Fortum zdecydowało o zawieszeniu spotkań w ramach trwającej VIII edycji projektu do czasu poprawy sytuacji epidemiologicznej oraz przesunięciu startu IX edycji na późniejszy termin.

W warunkach trwającej epidemii zdecydowaliśmy, że dla bezpieczeństwa dzieci lepiej zawiesić spotkania i przełożyć rozpoczęcie kolejnej edycji na późniejszy termin. Przy tym wiemy, jak bardzo dzieci nie mogą doczekać się kolejnych spotkań, dlatego chcieliśmy jak najszybciej poinformować je o wynikach rekrutacji do IX edycji i przy okazji spytać, jak radzą sobie w tej wyjątkowej sytuacjimówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Trenerzy z każdej z grup zadzwonili do dzieci, z którymi będą pracować przy projektach, żeby przywitać się i poznać. Zapytali także o to, czy dzieci tęsknią za szkołą i co robią, żeby przezwyciężyć domową nudę.

Nie ma nudy!

Okazuje się, że większość dzieci nie może doczekać się powrotu do normalności – aż 82% tęskni za chodzeniem do szkoły, chociaż wiele z nich podkreśla, że nie do końca za nauką, a raczej za spotkaniami z kolegami i koleżankami.

Sporo dzieci skarży się także na nudę w domu (70%), ale swoją postawą potwierdzają, że są zaradne i kreatywne – mają sposoby na domową nudę. Niektórzy próbują swoich sił w gotowaniu – odnotowano nawet jedno samodzielnie upieczone ciasto na urodziny. Są też tacy, którzy nie zrezygnowali z podróży – zaplanowana wycieczka do Anglii odbędzie się na podłodze w domu – do ułożenia jest 1000 puzzli z angielskim mostem. Wśród uczestników są także wielbiciele spacerów z cyklu „gdzie nas nogi poniosą” i miłośnicy natury, którzy czekają na deszcz („jak pada, to wychodzę powąchać zapach deszczówki”). Nie brakuje też, tych, którzy postanowili spędzić czas w domu kreatywnie, szyjąc ubranka dla lalek, tworząc quizy, projektując szkice tatuaży albo uczestnicząc w szkolnych kabaretach online.

Wolontariusze spytali także świeżo zrekrutowanych uczestników, na co najbardziej czekają w kontekście przyszłych spotkań w ramach IX edycji Fortum Dla Śląskich Dzieci. Przede wszystkim liczą na poznanie nowych osób, ale chcą też sprawdzić się w nowych dla siebie dziedzinach albo rozwijać w tych, w których czują się już dobrze. Większość próbuje zgadywać czym będzie zajmować się na zajęciach („próbowałyśmy obstawiać z koleżankami, co oznacza: grupa taneczno-wokalna”), ale pozostaje otwarta na to, co przyniosą spotkania („co będzie, to będzie”).

Plan na jesień

Chociaż projekt będzie realizowany w późniejszym terminie, to jednak w stałej formule – odbędzie się 8 sobotnich spotkań roboczych, podczas których uczestnicy pod okiem doświadczonych trenerów wezmą udział w zajęciach o różnej tematyce, m.in. dziennikarskich, tanecznych, fotograficznych, plastycznych, teatralnych czy muzycznych.

Na koniec cyklu zajęć uczestnicy wspólnie mają szansę zaprezentować wszystkie umiejętności, które nabyli podczas warsztatów, w trakcie finałowego występu na deskach teatru. Dla najwytrwalszych i najbardziej zdeterminowanych przewidziany jest roczny program stypendialny, gdzie mogą dalej rozwijać się w wybranej dziedzinie.

 

 

***

Fortum dla Śląskich Dzieci to program realizowany od 2012 roku. Wspiera dzieci i młodzież, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i wyrównuje ich szanse na lepszą przyszłość. Dotychczas wzięło w nim udział łącznie ponad 1000 uczestników, z których prawie 500 nagrodzono indywidualnymi stypendiami. Program został objęty honorowym patronatem Prezydent Miasta Zabrza oraz Prezydenta Miasta Bytomia.