komunikat prasowy

Mamy sposób na odpady. Fortum zainwestuje w Zawierciu 20 mln złotych

17 Wrzesień 2020, 13:12

Fortum rozpoczyna przygotowania do budowy instalacji do produkcji paliwa z odpadów w Zawierciu – inwestycja ma być warta 20 mln złotych. Paliwo będzie trafiać do nowoczesnej elektrociepłowni w Zabrzu. To szansa na rozwój systemu odpadowego Zawiercia zgodnie z zasadami Gospodarki Obiegu Zamkniętego.

W nowym zakładzie wykorzystywane będą odpady, które są pozostałością po sortowaniu i nie nadają się do dalszego recyklingu, ale z których można wyprodukować tzw. paliwo RDF. Paliwo to będzie wykorzystywane w elektrociepłowni w Zabrzu, jedynej w Polsce, która w tym celu została zaprojektowana i ma możliwość współspalania takiego paliwa.

– Instalacja, jaką chcemy zbudować w Zawierciu, we współpracy z ZGK i miastem to nie tylko dopełnienie gospodarki obiegu zamkniętego, w której odpady nie nadające się do recyklingu wykorzystujemy do produkcji ciepła i prądu, ale przede wszystkim ważny element systemu odpadowego Zawiercia. Odpady, które zostają po sortowaniu, nie powinny trafiać na wysypiska – my wiemy jak je dobrze wykorzystać. To bezpieczny i skuteczny sposób na rozwiązanie problemu dzikich wysypisk i tajemniczych pożarów składowisk. – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Firma Fortum podpisała z ZGK Zawiercie umowę na dzierżawę terenu, na którym zrealizuje projekt zakładu produkcji paliw alternatywnych przeznaczonych dla elektrociepłowni w Zabrzu.

– Cieszymy się, że udało nam się wspólnie z firmą Fortum ustalić ostateczny kształt współpracy przy realizacji tak ważnej dla nas wszystkich inwestycji. Nowoczesna instalacja do produkcji paliwa z odpadów powstanie na terenie ZGK Zawiercie i wesprze lokalny system gospodarowania odpadami, wykorzystując pozostałości po sortowaniu odpadów. – mówi Krzysztof Tomczak, Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu.

Budowa instalacji na terenie ZGK Zawiercie rozpocznie się na początku przyszłego roku pod warunkiem uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych. Oznacza to, że jesienią 2021 r. będzie już można zrealizować pierwsze dostawy paliwa z instalacji w Zawierciu do elektrociepłowni w Zabrzu.