komunikat prasowy

Fortum „automatycznie” rozpoczyna sezon grzewczy w Płocku

12 Październik 2020, 11:25

Od początku 2020 r. Fortum przeprowadziło w Płocku prace modernizacyjne, przyłączeniowe oraz przeglądy i konserwacje urządzeń ciepłowniczych o łącznej wartości 4,5 mln zł. W ostatnich miesiącach spółka podłączyła do miejskiej sieci ciepłowniczej 20 budynków. Firmie udało się również spopularyzować system automatyki pogodowej – aktualnie korzysta z niego ok. 95% klientów z Płocka.

Mieszkańcy Płocka nie muszą już czekać aż ciepło popłynie do kaloryferów, bo dzieje się to właściwie automatycznie. Wszystko dzięki systemowi automatyki pogodowej, którego zadaniem jest monitorowanie warunków pogodowych, a następnie uruchamianie i sterowanie dostawą ciepła. Zasada działania tego systemu jest prosta – w cieplejsze dni, gdy temperatura jest wyższa od zaprogramowanej, system całkowicie wstrzymuje dostawę ciepła, natomiast gdy spada poniżej ustalonego poziomu, ciepło ponownie jest dostarczane. – wyjaśnia Rafał Ciesielski, kierownik sieci ciepłowniczej Fortum w Płocku. 

Dzięki temu rozwiązaniu zarządcy budynków mogą sami określić przy jakiej temperaturze zewnętrznej ogrzewanie jest samoistnie uruchamiane bądź wstrzymywane. Uruchomienie automatyki pogodowej jest bezpłatne, a opłaty naliczane są jedynie za faktycznie dostarczone i wykorzystane ciepło. Z jednej strony, eliminujemy koszty związane z dogrzewaniem mieszkań piecykami gazowymi lub elektrycznymi w chłodniejsze dni, a z drugiej rezygnacja z dodatkowych źródeł ciepła przekłada się również na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.

Dane z ostatnich miesięcy pokazują, że coraz więcej klientów chce korzystać nie tylko z automatyki pogodowej, ale w ogóle z sieci ciepłowniczej. Od stycznia do września podpisano 30 nowych umów na łączną moc niemal 5 MW. W tym samym czasie do sieci zostało podłączone m. in. Centrum Badawczo Rozwojowe PKN Orlen w rejonie ul. Długiej, a także osiedle przy ul. Sikorskiego oraz budynki w rejonie Placu Nowy Rynek oraz ulic Boryszewskiej i Żyznej. Łączna długość wybudowanych przyłączy to 2 km. Do końca roku, Fortum planuje budowę jeszcze 1 km przyłączy. W ciągu trzech kwartałów zmodernizowano również ok. 0,5 km sieci.

Celem Fortum jest zapewnienie mieszkańcom Płocka bezpiecznych dostaw ciepła, dlatego stale modernizujemy sieć ciepłowniczą oraz węzły cieplne. Okres wiosenno-letni to dla nas już tradycyjnie czas intensywnej pracy nad przebudową i rozwijaniem naszej infrastruktury ciepłowniczej – mówi Rafał Ciesielski.