komunikat prasowy

Fortum „automatycznie” rozpoczyna sezon grzewczy we Wrocławiu

12 Październik 2020, 00:00

Od początku roku Fortum prowadzi prace, związane z rozbudową i modernizacją wrocławskiej sieci ciepłowniczej. Sieć jest przygotowania do zbliżającego się sezonu grzewczego. Przy tym określenie „sezon grzewczy” pozostało tylko umownie – wrocławska sieć ciepłownicza uruchamia się właściwie sama.

Mieszkańcy Wrocławia nie muszą już czekać aż ciepło popłynie do kaloryferów, bo dzieje się to właściwie automatycznie. System automatyki pogodowej, z którego korzysta już ponad 90% naszych klientów we Wrocławiu to zespół urządzeń, których zadaniem jest monitorowanie warunków pogodowych, a następnie uruchamianie i sterowanie dostawą ciepła. Zasada działania tego systemu jest prosta – w cieplejsze dni, gdy temperatura jest wyższa od zaprogramowanej, system całkowicie wstrzymuje dostawę ciepła, natomiast gdy spada poniżej ustalonego poziomu, ciepło ponownie jest dostarczane. Rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością jest także Fortum Optimum, czyli – usługa pozwalająca na utrzymywanie stabilnego komfortu cieplnego wewnątrz budynku. System bierze pod uwagę ponad 10 czynników, takich jak wiatr czy wilgotność powietrza. A ponadto optymalizujemy w ten sposób zużycie ciepła. – wyjaśnia Anna Małolepsza-Kasner, Dyrektor Funkcji Klienta w Fortum.

Oba rozwiązania służą optymalizacji ogrzewania mieszkania – tak pod kątem komfortu, jak i kosztów, bo eliminowane są np. te związane z dogrzewaniem mieszkań piecykami gazowymi lub elektrycznymi w chłodniejsze dni. Rezygnacja z dodatkowych źródeł ciepła przekłada się również na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. To właśnie te korzyści sprawiają, że coraz więcej klientów decyduje się na nowoczesne rozwiązania, jakie oferuje Fortum.

Dane z ostatnich miesięcy pokazują, że coraz więcej klientów chce także korzystać w ogóle z sieci ciepłowniczej – od początku stycznia do końca września br. podpisano 111 umów przyłączeniowych na łączną moc ponad 51 MW na terenie całego miasta, z tego 30 umów (niemal 5 MW) w obszarze śródmieścia.

W ostatnich miesiącach podłączyliśmy do sieci ciepłowniczej ponad 60 obiektów m.in. budynki przy ulicach: Wierzbowej, Przejazdowej, Jedności Narodowej, Drobnera, Zakładowej, Białowieskiej, Dożynkowej oraz przy pl. Jana Pawła II. Do końca września zmodernizowaliśmy także szereg odcinków sieci magistralnych - również tych związanych z zadaniami realizowanymi przez Miasto Wrocław np. w ramach budowy nowej Trasy Autobusowo Tramwajowej na Nowy Dwór oraz przebudowy ul. Długiej. Jednak największym przedsięwzięciem była budowa ponad 5 km nowych sieci magistralnych na rozbudowujących się osiedlach Jagodno i Maślice. Obecnie sieci już pracują dostarczając ciepło do mieszkańców naszego miasta. – mówi Włodzimierz Popielewski, kierownik ds. inwestycji i zakupów w Fortum.

Podsumowując, sezon wiosenno-letni jak co roku był dla sieci ciepłowniczej czasem intensywnych prac związanych z modernizacją i rozbudową. Warto przy tym podkreślić, że działania Fortum, tak jeśli chodzi o popularyzację systemu automatyki pogodowej, jak i przyłączanie kolejnych odbiorców do sieci ciepłowniczej mają wspólny cel – ograniczenie korzystania z indywidualnych pieców, a co za tym idzie tzw. niskiej emisji, będącej główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza.