komunikat prasowy

Trwa Kongres GOZpodarka

27 Październik 2020, 00:00

Trwa Kongres GOZpodarka, organizowany przez Fortum, Instytut Jagielloński oraz Pracodawców RP w ramach koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski”. Dyskusje, które odbędą się w ramach kongresu mają pomóc w odpowiedzi na pytanie jak wdrożyć w Polsce model gospodarki obiegu zamkniętego. W roli Key Note Speakera wystąpił Zbigniew Gryglas, Wiceminister Aktywów Państwowych.

- Bez otoczenia regulacyjnego, bez wsparcia regulacyjnego nie będzie możliwe rozszerzenie gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Kluczowym zadaniem dla rządu i samorządu staje się stworzenie sytuacji, w której wykorzystanie surowców wtórnych będzie bardziej opłacalne. We wrześniu 2019 r. Rada Ministrów przyjęła bardzo istotny dla wdrożenia GOZ dokument – Mapę Drogową GOZ, która stanowi jeden z projektów strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju. Dokument powstał, bo gospodarki krajów członkowskich różnią się od siebie – nie istnieje jeden wzorcowy model wprowadzenia GOZ. Taki model każdy z krajów musi wypracować samodzielnie i my także. Jestem głęboko przekonany, że wdrożenie GOZ przyczyni się do szybszego odzyskania konkurencyjności i wyjścia z kryzysu wywołanego przez pandemię. - powiedział Zbigniew Gryglas, Wiceminister Aktywów Państwowych.

Po wystąpieniu Zbigniewa Gryglasa rozpoczął się pierwszy z trzech paneli dyskusyjnych – na temat polskiej drogi do gospodarki obiegu zamkniętego. Kongres GOZpodarka potrwa do godz. 14:40 – odbędą się jeszcze dwa panele dyskusyjne, a także premiera raportu „Gospodarka obiegu zamkniętego w Polsce. Szanse i wyzwania”. Ze względu na sytuację epidemiologiczną kongres odbywa się w formule online – transmisja jest dostępna pod tym linkiem