komunikat prasowy

Zakłócenia dostaw ciepła w Zabrzu i Bytomiu

13 Luty 2021, 15:00

Aktualizacja z 13 lutego, godz. 15.00 ws. zakłóceń dostaw ciepła w Zabrzu i Bytomiu

Rozpoczęliśmy uruchamianie kotła i stopniowo zwiększamy dostawy ciepła. Proces musi być rozłożony na kilkanaście godzin ze względu na wymagania techniczne sieci ciepłowniczej. Jednak kaloryfery powinny być wyraźnie cieplejsze już dziś w nocy (tj. z soboty na niedzielę).

Zakończyliśmy także akcję przekazywania grzejników elektrycznych placówkom wskazanym przez władze Zabrza i Bytomia – łącznie dostarczyliśmy 254 grzejniki.

Jeszcze raz przepraszamy za wszystkie niedogodności.

***

Aktualizacja z 12 lutego, godz. 13.00 ws. zakłóceń dostaw ciepła w Zabrzu i Bytomiu

Naprawa postępuje zgodnie z planem. Jutro (tj. w sobotę) planujemy rozpocząć rozpalanie kotła i zwiększanie dostaw ciepła.

***

Aktualizacja z 11 lutego, godz. 18.30 ws. zakłóceń dostaw ciepła w Zabrzu i Bytomiu

Prace naprawcze postępują zgodnie z planem.

***

Aktualizacja z 11 lutego, godz. 8.30 ws. zakłóceń dostaw ciepła w Zabrzu i Bytomiu

Wczoraj w późnych godzinach wieczornych przedstawiciele producenta kotła, z udziałem inspektora Urzędu Dozoru Technicznego i naszym, zakończyli inspekcję miejsca nieszczelności i ustalili technologię naprawy – do wymiany jest kilkanaście odcinków rur o łącznej długości 20 m.

Prace zostały rozpoczęte niezwłocznie i były prowadzone całą noc. Według producenta potrwają do piątku do ok. godz. 12:00. Następnie spoiny zostaną prześwietlone (rtg). Po pozytywnym wyniku tych czynności będzie możliwa rozbiórka rusztowania. W sobotę planujemy rozpocząć rozpalanie kotła i zwiększanie dostaw ciepła.

Kontynuujemy także przekazywanie grzejników elektrycznych przedszkolom i szkołom wskazanym przez władze Zabrza i Bytomia. Dotychczas dostarczyliśmy 185 grzejników.

Za wszelkie niedogodności jeszcze raz przepraszamy.

rusztowanie-w-kotle
Rusztowanie w kotle.
grzejniki
Dostarczone grzejniki elektryczne.

***

Aktualizacja z 9 lutego, godz. 18:00 ws. zakłóceń dostaw ciepła w Zabrzu i Bytomiu

Kocioł na terenie elektrociepłowni w Zabrzu, który wczoraj uległ awarii, został wychłodzony i po południu wraz z przedstawicielami producenta mogliśmy wejść do jego wnętrza. Przyczyną awarii jest nieszczelność układu ciśnieniowego zlokalizowana na wysokości około 40 m wewnątrz kotła. Aby dostać się na tę wysokość, rozpoczynamy budowę rusztowania, która potrwa całą noc. Jutro (środa, 10.02) przed południem przeprowadzimy inspekcję miejsca nieszczelności, a producent kotła będzie mógł ocenić zakres koniecznych prac i przewidywany czas naprawy.

Aby zminimalizować niedogodności, kupujemy grzejniki elektryczne, które będziemy przekazywać do placówek wskazanych przez władze Bytomia i Zabrza, m.in. przedszkoli i świetlic szkolnych. Ciepło jest cały czas produkowane przez pozostałe kotły w Zabrzu i Bytomiu i dostarczane do miejskich sieci.

Za wszelkie niedogodności przepraszamy.

 

grzejniki
Grzejniki elektryczne.

***
Komunikat prasowy z 8 lutego, godz. 17:30:

Z powodu awarii nowego kotła na terenie elektrociepłowni w Zabrzu wystąpią zakłócenia dostaw ciepła na terenie Zabrza i Bytomia. Ciepło będzie dostarczane bez przerwy, ale w mniejszej ilości, a kaloryfery będą chłodniejsze. Kocioł jest na gwarancji, dlatego natychmiast skontaktowaliśmy się z jego producentem, który określi przewidywany czas naprawy. Za wszelkie niedogodności przepraszamy.