komunikat prasowy

Fortum sprzeda aktywa ciepłownicze w krajach bałtyckich za 800 mln euro

12 Marzec 2021, 13:13

Fortum podpisało umowę sprzedaży swojego biznesu ciepłowniczego w krajach bałtyckich na rzecz Partners Group, wiodącej firmy działającej w imieniu swoich klientów na globalnych rynkach prywatnych. Całkowita cena sprzedaży bez uwzględnienia zadłużenia i środków pieniężnych wyniesie 800 milionów euro. Fortum spodziewa się, że w wynikach segmentu City Solutions za drugi kwartał 2021 r. zanotuje zysk kapitałowy wolny od podatku w wysokości około 240 mln EUR. Transakcja podlega zwyczajowym warunkom zamknięcia i powinna zostać zakończona w drugim kwartale 2021 roku.

Transakcja jest kontynuacją realizacji strategii Fortum, w ramach której Fortum nieustannie dokonuje przeglądu swojej działalności w celu optymalizacji swojego portfela pod kątem tworzenia wartości. W czerwcu 2019 roku Fortum ogłosiło, że rozważa strategiczne opcje dla swoich aktywów ciepłowniczych w Estonii, a w lutym 2020 roku - że dokona przeglądu przedsiębiorstw ciepłowniczych w innych krajach bałtyckich.

W 2020 roku Fortum zbyło aktywa ciepłownicze w Joensuu i Järvenpää w Finlandii. Obecnie trwają strategiczne przeglądy działalności ciepłowniczej w Polsce, 50% udziałów w Stockholm Exergi oraz dywizji Consumer Solutions.

„Transakcja wpisuje się w optymalizację naszego portfela i jest następstwem udanych dezinwestycji w Finlandii w 2020 r. Aktywa wzbudziły duże zainteresowanie kupujących, ponieważ w dużej mierze przeprowadzono już w nich transformację w kierunku niższej emisji dwutlenku węgla” - mówi Per Langer, wiceprezes wykonawczy, City Solutions w Fortum.

„Ta transakcja odzwierciedla ciągłe zaangażowanie Partners Group w inwestycje w aktywa, które mają znaczący wpływ na lokalne społeczności. Aktywa te zapewniają ogrzewanie tysięcy domów i firm w regionie nadbałtyckim, znanym z surowych zim ”- mówi David Daum, dyrektor zarządzający Private Infrastructure Europe, Partners Group.

W krajach bałtyckich Fortum zapewnia ciepło sieciowe w pięciu miastach (Tartu i Pärnu w Estonii, Daugavpils i Jelgava na Łotwie oraz Kłajpeda na Litwie). Ponadto w tych miastach Fortum jest właścicielem czterech elektrociepłowni, a także ma 49% udziałów w elektrociepłowni w litewskim Kownie (uruchomionej w 2020 r.), za pośrednictwem spółki joint venture. W 2020 roku sprzedaż Fortum w krajach bałtyckich wyniosła 1,4 TWh ciepła i 0,6 TWh energii elektrycznej przy EBITDA na poziomie 54 mln EUR, z uwzględnieniem dopłat do energii z biopaliw. Obecnie w firmie zatrudnionych jest 271 pracowników Fortum, którzy będą podlegali transferowi wraz ze zbywanym biznesem.