komunikat prasowy

Ponad 7 tys. nowych drzew we Wrocławiu

05 Maj 2021, 10:30

dłonie w rękawicach obejmujące sadzonkę drzewa podczas akcji sadzenia drzew Fortum i Dotlenieni we Wrocławiu

Fortum we współpracy ze start-upem społecznym Dotlenieni.org posadziło 7251 drzew we Wrocławiu. To efekt wirtualnego sadzenia lasu – akcji, którą firma rozpoczęła w lipcu ubiegłego roku.

Las z sadzonek Fortum powstaje na obszarze wydzielonym przez ulice Ćwiczebną, Ślazową i Nowaka-Jeziorańskiego na terenie wrocławskiej dzielnicy Osobowice. Akcja zakładała, że każda chętna osoba – nie tylko mieszkająca we Wrocławiu – mogła posadzić wirtualną sadzonkę. Aby to zrobić należało pobrać aplikację „Moje Fortum” i dołączyć do akcji. Użytkownicy „wyklikali” 2251 drzewek, a Fortum w ramach uznania dla uczestników zdecydowało dołożyć jeszcze 5000 sadzonek, co łącznie da 7251 nowych drzew we Wrocławiu.

Mam nadzieję, że efektem tej akcji będzie nie tylko las we Wrocławiu, ale też świadomość mieszkańców, że mają wpływ na swoje otoczenie. Warto je zmieniać na czystsze i bardziej zielone. Jak to zrobić – tłumaczy prof. GOZ – główny bohater trwającej kampanii edukacyjnej „Kraina GOZ”, realizowanej przez Fortum. Prof. GOZ przekonuje, że na Gospodarkę Obiegu Zamkniętego składają się codzienne decyzje każdego i każdej z nas. Tak jak te o posadzeniu drzew, dzięki którym wrocławianie będą oddychać czystszym powietrzem – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Akcja zbierania wirtualnych sadzonek zakończyła się wiosną 2021 r. 23 kwietnia odbyły się pierwsze nasadzenia, ale – ze względu na sytuację epidemiczną w kraju – bez udziału publiczności. Drzewa posadzili przedstawiciele Zarządu Zieleni Miejskiej Wrocławia oraz start-upu społecznego Dotlenieni.org.

Każdy z nas codziennie wraz z wydychanym powietrzem uwalnia do atmosfery dwutlenek węgla, a drzewa są jego naturalnym pochłaniaczem. Wniosek jest prosty – musimy sadzić naprawdę dużo drzew. Dlatego 7251 sadzonek, które stworzą las we Wrocławiu traktujemy jako świetny, ale dopiero początek. Mam nadzieję, że ta akcja zachęci mieszkańców do podejmowania podobnych działań i przede wszystkim uświadomi, że drzewa powinny być nieodłącznym elementem naszego otoczenia – mówi Marek Kołkowski ze start-upu społecznego Dotlenieni.org.

mężczyzna w czapce z daszkiem sadzi drzewo we Wrocławiu w ramach akcji Fortum i Dotlenieni
dłonie w rękawicach obejmujące sadzonkę drzewa podczas akcji sadzenia drzew Fortum i Dotlenieni we Wrocławiu
Missing element mediów.
dłonie w rękawicach obejmujące sadzonkę drzewa podczas akcji sadzenia drzew Fortum i Dotlenieni we Wrocławiu
Missing element mediów.