komunikat prasowy

Prof. GOZ w Teatrze Nowym w Zabrzu

02 Lipiec 2021, 00:00

sala teatralna

Prof. GOZ – główny bohater kampanii społecznej „Kraina GOZ” odwiedził dzisiaj Teatr Nowy w Zabrzu. Spotkał się z dziećmi uczestniczącymi w projekcie „Lato z Teatrem”, aby porozmawiać o tym jak rozumieją GOZ (Gospodarkę Obiegu Zamkniętego). Kim jest prof. GOZ i co ma wspólnego z zabrzańskim teatrem?

– Kraina GOZ powstała z potrzeby serca, aby powiedzieć o problemach, które prawdziwe są i powoli zaczynają już nas wszystkich przytłaczać. Ale cały czas jest nadzieja. Największa właśnie w młodym pokoleniu – dzieci nie mają jeszcze nawyków, które dorosłym tak trudno zmienić i przede wszystkim wierzą w swoją sprawczość. Myślę, że młodzi aktorzy z Teatru Nowego w Zabrzu mają duże szanse, żeby interesująco opowiedzieć o tym czym jest Gospodarka Obiegu Zamkniętego i jak wdrażać jej zasady w praktyce. Z niecierpliwością czekam na spektakl, który przygotowują – mówi Tomasz Olejnik, aktor wcielający się w postać prof. GOZ.

Postać prof. GOZ współtworzy Magdalena Jarząbek, odpowiedzialna za część kreatywną kampanii „Kraina GOZ”. Projekt jest organizowany przez Fortum, europejską firmę energetyczną, która w 2018 r. wybudowała w Zabrzu nowoczesną elektrociepłownię. Kampania ma zachęcać Polaków do zmiany nawyków w zgodzie z zasadami GOZ. 

Profesor GOZ stojacy pod drzewem

– Prof. GOZ ma przede wszystkim wzmacniać nasze poczucie, że w życiu to, co robimy, wpływa na otaczający nas świat. Przekonuje, że aby uczynić świat lepszym, wystarczy, abyśmy postarali się żyć mądrzej. Ostatecznie każdy z nas może dla siebie i swojej społeczności stać się „profesorem” czy „profesorką” GOZ i zacząć zmieniać rzeczywistość. Takimi „profesorami” i „profesorkami” GOZ stały się dzieci uczestniczące w projekcie „Lato z Teatrem” – do zmian w duchu Gospodarki Obiegu Zamkniętego spróbują przekonać mieszkańców Zabrza prezentując główne myśli tej koncepcji w formie spektaklu. To niezwykle kreatywne i wierzę, że także skuteczne podejście do tematu – dodaje Magdalena Jarząbek.

Merytoryczne przygotowanie do spektaklu dzieci otrzymały w ramach lekcji na temat Gospodarki Obiegu Zamkniętego, dostępnych bezpłatnie na platformie edukacyjnej GOZedu, stanowiącej jeden z elementów kampanii „Kraina GOZ”. Spotkanie z prowadzącym lekcje prof. GOZ ma ułatwić młodym aktorom przygotowania do występu.

– Cieszymy się, że prof. GOZ nas odwiedził. Dzieci czekały na to spotkanie. Przede wszystkim dlatego, że były ciekawe jak prof. GOZ wygląda i zachowuje się na żywo. Niektóre z nich zastanawiały się czy naprawdę istnieje! Myślę, że dodatkową wartością był fakt, że prof. GOZ to tak naprawdę Tomasz Olejnik, aktor. Dzieci miały zatem okazję porozmawiać nie tylko o kwestii zrównoważonego rozwoju, ale także zadać pytania na temat warsztatu aktorskiego – podsumowuje Jerzy Makselon, dyrektor Teatru Nowego w Zabrzu.

Teatr Nowy w Zabrzu - budynek

Spektakl „Eko-duszek” tworzony przez dzieci w ramach „Lata z Teatrem”, na bazie materiałów publikowanych w kampanii Kraina GOZ odbędzie się 11 lipca w Teatrze Nowym w Zabrzu. Spektakl będzie transmitowany na stronie internetowej i kanałach Teatru Nowego w Zabrzu w mediach społecznościowych.

Więcej o kampanii „Kraina GOZ”: https://krainagoz.pl/
Więcej o projekcie „Lato z Teatrem”: https://teatrzabrze.pl/lato-z-teatrem-2021-oglaszamy-nabor/