komunikat prasowy

Fortum rozpoczyna sezon grzewczy w Płocku

25 Październik 2021, 00:00

W bieżącym roku Fortum przeprowadziło w Płocku inwestycje o łącznej wartości 8,5 mln zł. Wartość zrealizowanych przedsięwzięć w 2021 roku na koniec sierpnia jest blisko dwukrotnie większa w porównaniu do ubiegłego roku.

W ostatnich miesiącach spółka podłączyła do miejskiej sieci ciepłowniczej 14 budynków, między innymi przy ulicy Strzeleckiej oraz trzy obiekty w ZOO, na przykład zimowisko dla ssaków czy pawilon główny, w którym znajdują się – biura, herpetarium, akwaria, ptaszarnia, słoniarnia, budynek małych ssaków oraz pracownia ichtiologiczna. Łączna długość wybudowanych przyłączy wyniosła niemal 3 km. Od stycznia do września podpisano 39 nowych umów na całkowitą moc niemal 8 MW.

Do końca roku planujemy jeszcze przyłączenie m.in. płyty nowego stadionu Wisły Płock oraz nowego budynku sądu. Nasze ciepło trafi także do nowych budynków wielorodzinnych głównie na osiedlach Podolszyce Północ i Południe oraz do 2 węzłów w ZOO. W sumie w tym roku podłączonych ma zostać 30 budynków o łącznej mocy ponad 5 MW.

Istotna część wydatków inwestycyjnych (2,75 mln zł) została przeznaczona na wymianę izolacji na estakadach ul. Przemysłowej i Narodowych Sił Zbrojnych. Do końca roku wydamy na ten cel jeszcze 2 mln zł. Jesteśmy w trakcie trzeciego przetargu na kwotę 3,2 mln zł, który zakończy się pod koniec października. Łączna wartość całego przedsięwzięcia realizowanego w latach 2020-2022 wyniesie około 13 mln zł. Projekt refinansowany jest w 85% ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

97% węzłów cieplnych będących własnością Fortum i zasilających w energię cieplną większość obiektów wielorodzinnych na terenie Płocka korzysta z automatyki pogodowej więc rozpoczęcie sezonu następuje automatycznie.

Zadaniem systemu automatyki pogodowej jest monitorowanie warunków pogodowych, a następnie uruchamianie i sterowanie dostawą ciepła. Zasada działania tego systemu jest prosta – w cieplejsze dni, gdy temperatura jest wyższa od zaprogramowanej, system całkowicie wstrzymuje dostawę ciepła, natomiast gdy spada poniżej ustalonego poziomu, ciepło ponownie jest dostarczane. – wyjaśnia Rafał Ciesielski, kierownik sieci ciepłowniczej Fortum w Płocku.

Dzięki temu rozwiązaniu mieszkania nie są nadmiernie wychładzane ani przegrzewane. Zarządcy budynków mogą sami określić, przy jakiej temperaturze zewnętrznej ogrzewanie jest samoistnie włączane bądź wstrzymywane. Uruchomienie automatyki pogodowej jest bezpłatne, a opłaty naliczane są jedynie za faktycznie dostarczone i wykorzystane ciepło. Poprzez takie rozwiązanie z jednej strony, eliminujemy koszty związane z dogrzewaniem mieszkań piecykami gazowymi lub elektrycznymi w chłodniejsze dni, a z drugiej rezygnacja z dodatkowych źródeł ciepła przekłada się również na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców.