komunikat prasowy

II Kongres GOZpodarka za nami

28 Październik 2021, 00:00

W minioną środę odbył się II Kongres GOZpodarka, organizowany przez Fortum, Instytut Jagielloński oraz Pracodawców RP w ramach koalicji „Włącz Czystą Energię dla Polski”. Dyskutowano na temat polskiej drogi do gospodarki obiegu zamkniętego. W roli Key Note Speakera wystąpił Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagiellońskiego.

– Wyzwania klimatyczne, a co za tym idzie zmiany na rynku energetycznym sprawiają, że decydenci, eksperci i przedstawiciele biznesu muszą zacząć na nowo myśleć o przyszłości polskiej gospodarki. Tak na szczeblu europejskim, jak i krajowym przyjęliśmy, że koncepcja obiegu zamkniętego to słuszny kierunek, a teraz czas na decyzje o tym, jak wdrożyć ideę w praktyce. - mówił Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagiellońskiego.

Głównymi hasłami, które towarzyszyły rozmowom były: innowacje, gospodarka i klimat. Rozmawiano także o roli energetyki, jako elemencie rewolucji ESG.

Jeden z paneli dyskusyjnych został poprowadzony przez Profesora GOZa - bohatera kampanii Kraina GOZ. Profesor dyskutował z dziećmi o ekologii i przyszłości naszej planety. 

Na zakończenie Kongresu nagrodzono tych, którzy swoim przykładem pokazują, co można robić, aby gospodarkę obiegu zamkniętego wdrażać w życie. Celem konkursu „GOZpodarz 2021” była promocja idei GOZ. Nagrody wręczono w dwóch kategoriach: Wdrożenie praktyk GOZ oraz Popularyzacja praktyk GOZ. Zwycięzcami zostali Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych za projekt „Sklep Społeczny po Cisem” oraz OSI Food Solutions Poland Sp. z o. o. za projekt „Zrównoważony rozwój w OSI”. Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym.

Całe wydarzenie o tematyce obiegu zamkniętego nie bez powodu odbyło się w Zabrzu. To miasto, które od dwóch lat realizuje tę koncepcję w praktyce – mieszkańcy Zabrza i Bytomia korzystają z ciepła, które w nowoczesnej elektrociepłowni jest wytwarzane z paliwa z odpadów.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną, w tym roku organizatorzy zdecydowali się przeprowadzić drugą edycję Kongresu w formie hybrydowej. Nagranie z wydarzenia można zobaczyć na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=WRYQWCg_dtU&t=22741s.