komunikat prasowy

Polska droga do GOZ. Już wkrótce Kongres GOZpodarka.

25 Październik 2021, 00:00

Polska gospodarka powinna przyjąć model gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Kluczowe pozostaje pytanie – jak to zrobić? Czy uda się stworzyć system, w którym wykorzystanie surowców wtórnych będzie bardziej opłacalne niż eksploatowanie surowców pierwotnych? Jaką rolę w dążeniu do gospodarki obiegu zamkniętego może mieć ESG? Na te pytania odpowiedzi postarają się udzielić eksperci podczas II edycji Kongresu GOZpodarka organizowanego przez Fortum, Instytut Jagielloński i Pracodawców RP, który odbędzie się 27 października.

 – Wyzwania klimatyczne, a co za tym idzie zmiany na rynku energetycznym sprawiają, że decydenci, eksperci i przedstawiciele biznesu muszą zacząć na nowo myśleć o przyszłości polskiej gospodarki. Tak na szczeblu europejskim, jak i krajowym przyjęliśmy, że koncepcja obiegu zamkniętego to słuszny kierunek, a teraz czas na decyzje o tym, jak wdrożyć ideę w praktyce. Dyskusję na ten temat otwieramy 27 października w Zabrzu – na Kongresie GOZpodarka. – mówi Marcin Roszkowski, Prezes Instytutu Jagiellońskiego.

 Nie bez powodu kongres o gospodarce obiegu zamkniętego odbędzie się w Zabrzu. To miasto, które od dwóch lat realizuje tę koncepcję w praktyce – mieszkańcy Zabrza i Bytomia korzystają z ciepła, które w nowoczesnej elektrociepłowni jest wytwarzane z paliwa z odpadów.

 – Zdajemy sobie sprawę, że gospodarki obiegu zamkniętego nie można wdrażać wszędzie tak samo. Elektrociepłownia, którą zbudowaliśmy w Zabrzu była przykładem rozsądnego kompromisu między ambitnymi planami klimatycznymi, a warunkami lokalnymi – ma możliwość współspalania węgla i paliwa pochodzącego z odpadów. To ważny krok na drodze do pełnej dekarbonizacji. Wierzę, że dyskusje w takim miejscu, jeśli nie od razu przeniosą nas do polskiej gospodarki obiegu zamkniętego, to chociaż zbliżą nas do tego celu. – mówi Piotr Górnik, Prezes Fortum Power and Heat Polska.

Inwestycja Fortum w Zabrzu pokazuje, jak ważną rolę w transformacji polskiej gospodarki odgrywa biznes. Kluczowe wydaje się zatem pytanie o nowe modele biznesowe, które sprawdzą się w gospodarce obiegu zamkniętego, a także o rolę instytucji publicznych w tworzeniu warunków do ich powstawania.

Na Gospodarkę Obiegu Zamkniętego składa się wiele elementów, które powinny tak ze sobą współgrać, aby cała machina sprawnie funkcjonowała. Wytwarzając np. ciepło z paliwa pochodzącego z odpadów, należy te odpady najpierw dokładnie posegregować. Niezbędna jest zatem współpraca podmiotów związanych z każdym etapem wytwarzania, dystrybucji i wykorzystania energii. Dużą rolę odgrywają w tym mieszkańcy gmin, którzy są na samym początku długiego łańcucha segregacji i przetwarzania odpadów. Swoją rolę w tym systemie mają oczywiście także przedsiębiorcy. GOZ to nasza wspólna odpowiedzialność – mówi Rafał Baniak, wiceprezydent wykonawczy Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej.


Ze względów epidemicznych, zapraszamy widzów do śledzenia transmisji wyłącznie na stronie: https://www.gozpodarka.pl/.