komunikat prasowy

Fortum podsumowuje sezon w Zabrzu

19 Maj 2022, 13:10

Fortum, właściciel elektrociepłowni w Zabrzu, w kończącym się właśnie sezonie grzewczym wyprodukował dla mieszkańców Bytomia i Zabrza 2,1 mln GJ ciepła. Ponadto wytworzono 391 000 MWh energii elektrycznej. W ubiegłym roku przeznaczono 14 mln zł na inwestycje w obiekcie.

W porównaniu do pierwszego okresu grzewczego nowej elektrociepłowni w 2019/2020 roku w minionym sezonie wytworzono ponad 20% ciepła więcej. Największe zapotrzebowanie na ciepło w Zabrzu i Bytomiu przypadło na 27 grudnia 2021, kiedy to średnia dobowa temperatura spadła do -12ºC. Tego dnia Fortum dostarczyło mieszkańcom obu miast 174 956 GJ ciepła.

Do produkcji energii oprócz węgla kamiennego użyte zostało alternatywne paliwo stałe wytwarzane z odpadów, czyli tzw. RDF. Dzięki wykorzystaniu RDF elektrociepłownia przyczyniła się do redukcji nienadających się do recyklingu odpadów, które trafiają na składowiska. Zastosowanie wysokosprawnej technologii pozytywnie wpływa na jakość powietrza w regionie Górnego Śląska i realizuje z powodzeniem założenia pakietu klimatycznego.

W kolejnych miesiącach Fortum planuje kontynuację usprawnień między innymi poprzez zbilansowanie proporcji spalania paliw (na korzyść RDFu) oraz redukcji węgla i popiołu. Dodatkowo zostanie zwiększona wytrzymałość fragmentów rur w kotle za pomocą procesów metalizacji polegających na pokryciu tychże specjalną powłoką. Celem tego procesu jest zapobieganie awariom, co pozytywnie wpłynie na poziom bezpieczeństwa. Na usprawnienia Fortum planuje przeznaczyć w najbliższym czasie kolejnych 14 mln zł.