komunikat prasowy

Ćwiczenia w Elektrociepłowni Fortum w Zabrzu

24 Październik 2022, 00:00

W poniedziałek 24 października 2022 r. na terenie elektrociepłowni Fortum przy ulicy Wolności 416 w Zabrzu odbyły się ćwiczenia przeciwpożarowe wraz z ewakuacją budynków zlokalizowanych na terenie zakładów. Ćwiczenia prowadziły jednostki Państwowej Straży Pożarnej z Zabrza, a ich celem było doskonalenie nawyków z obszaru przeciwpożarowego oraz reagowania w razie konieczności ewakuacji.

W Fortum dbamy o bezpieczeństwo na różnych poziomach – przede wszystkim dbamy o naszych pracowników, których regularnie szkolimy w zakresie zasad BHP. Dbamy też o bezpieczeństwo naszych instalacji, stale je monitorując, ulepszając i zlecając regularne przeglądy techniczne. Ćwiczenia strażaków to także element dbania o wspólne bezpieczeństwo naszych sąsiadów i środowiska. Dzięki temu, że odbywają się na terenie elektrociepłowni w Zabrzu, strażacy mogą lepiej poznać topografię naszego zakładu i zidentyfikować ewentualne ryzyka, a my mamy okazję do przetestowania procedur bezpieczeństwa Fortum w praktyce – powiedział Piotr Górnik, Prezes Fortum Power and Heat Polska. 

Ćwiczenia rozpoczęły się o godzinie 11:00. Zasymulowany został pożar silosa RDF i pożar układu podawania paliwa na moście skośnym wraz z udzielenie pomocy osobom poszkodowanym znajdującym się w wymienionych strefach. Sprawdzono również procedury ewakuacji pracowników w razie wystąpienia zagrożeń. W ćwiczeniach wzięły udział 4 zastępy, 15 strażaków Państwowej Straży Pożarnej (PSP) oraz przedstawiciele kierownictwa Komendy Miejskiej PSP w Zabrzu.

Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu

Podczas takich ćwiczeń wszystkie służby zdobywają doświadczenie niezbędne do szybkiego i skutecznego reagowania w czasie wszelkiego rodzaju zagrożeń, które mogą wystąpić na terenie obiektu strategicznego znaczenia dla miasta Zabrze, jakim jest właśnie elektrociepłownia Fortum”, powiedział kierujący działaniem ratowniczym mł. kpt. Wojciech Brychcy.