komunikat prasowy

Zakłócenia dostaw ciepła w Zabrzu i Bytomiu

26 Styczeń 2023, 14:47

Szanowni Państwo,

prosimy przyjąć nasze przeprosiny za niedogodności związane z ograniczeniami w dostawach ciepła dla mieszkańców Zabrza i Bytomia w dniach 16-21 stycznia br. Utrudnienia te związane były z usterką części ciśnieniowej kotła Elektrociepłowni w Zabrzu. Usterka została ostatecznie usunięta w nocy z 20 na 21 stycznia.

Bardzo Państwa przepraszamy za zaistniałą sytuację.

***

Aktualizacja z 21 lutego, godz. 10:30 ws. zakłóceń dostaw ciepła w Zabrzu i Bytomiu

Wszystkie naprawy kotła zakończyły się pomyślnie. Potwierdziły to wyniki przeprowadzonych badań oraz dokonany dzisiaj, 21 stycznia po północy, odbiór prac z wynikiem pozytywnym przez Urząd Dozoru Technicznego. Zdemontowaliśmy rusztowanie i o godz. 9:30 rozpoczęliśmy proces uruchamiania kotła. Stopniowo zwiększamy dostawy ciepła. Proces musi być rozłożony w czasie ze względu na wymagania techniczne i technologiczne kotła. Kaloryfery powinny być wyraźnie cieplejsze dzisiaj w godzinach wieczornych.

***

Aktualizacja z 20 stycznia, godz. 8:40 ws. zakłóceń dostaw ciepła w Zabrzu i Bytomiu

Po przeprowadzeniu badań diagnostycznych i analizie części ciśnieniowej kotła, konieczne okazało się dalsze zwiększenie zakresu prac. Serwisanci nadal naprawiają i wymieniają elementy ciśnieniowe kotła. Prace były prowadzone przez całą noc i będą dziś kontynuowane. Dzisiaj, w piątek, w godzinach popołudniowych planowane jest prześwietlenie spoin (RTG) oraz badania ultradźwiękowe potwierdzające poprawne wykonanie naprawy. Po dopuszczeniu kotła do pracy przez Urząd Dozoru Technicznego i demontażu rusztowania rozpoczniemy proces uruchomienia instalacji. Przewidujemy, że przywracanie prawidłowych parametrów ciepła rozpocznie się w sobotę w godzinach przedpołudniowych.

Mimo awarii, ciepło jest ciągle dostarczane do odbiorców, choć w mniejszej ilości.

***

Aktualizacja z 18 stycznia, godz. 17:20 ws. zakłóceń dostaw ciepła w Zabrzu i Bytomiu

Kontynuujemy prace związane z naprawą kotła.  Po przeprowadzeniu  badań diagnostycznych i analizie części ciśnieniowej kotła konieczne okazało się zwiększenie zakresu prac. Obecnie serwisanci naprawiają i wymieniają elementy ciśnieniowe kotła. Prace będą prowadzone przez całą noc i jutrzejszy dzień. Przewidujemy, że rozpalanie kotła rozpocznie się jutro (czwartek, 19 stycznia) wieczorem, a w nocy z czwartku na piątek rozpocznie się  przywracanie prawidłowych parametrów ciepła.

Mimo awarii, ciepło jest dostarczane bez przerwy, choć w mniejszej ilości, a kaloryfery są nieco chłodniejsze.

***

Aktualizacja z 17 stycznia, godz. 18:00 ws. zakłóceń dostaw ciepła w Zabrzu i Bytomiu

Prace związane z naprawą kotła przebiegają zgodnie z planem. Wybudowaliśmy rusztowanie wewnątrz kotła, aby dotrzeć do miejsca uszkodzenia. Znajduje się ono na wysokości 42 metrów. Zakończyliśmy inspekcję miejsca nieszczelności i ustaliśmy technologię naprawy. Obecnie trwa wymiana uszkodzonych elementów. Następnym etapem będzie prześwietlenie spoin (RTG), sprawdzenie szczelności kotła i odbiór prac przez Urząd Dozoru Technicznego. Przewidujemy, że prawidłowe parametry dostaw ciepła zostaną przywrócone we czwartek, 19 stycznia, rano.

***

Aktualizacja z 17 stycznia, godz. 10:50 ws. zakłóceń dostaw ciepła w Zabrzu i Bytomiu 

Trwają prace związane z naprawą usterki kotła. Kocioł został wyłączony, wychłodzony i oczyszczony z pozostałości złoża. W chwili obecnej stawiane jest rusztowanie, które umożliwi serwisantom zdiagnozowanie miejsca awarii i przystąpienie do prac naprawczych. Usterka kotła została wstępnie zidentyfikowana na wysokości 30 m, czyli na wysokości ok. 10 piętra.

Dzisiaj (17 stycznia) wieczorem po dotarciu do rejonu nieszczelności będziemy mogli dokładniej określić czas naprawy i powrotu do normalnych parametrów pracy elektrociepłowni.

***

Informacja z 16 stycznia, godz. 11:20 ws. zakłóceń dostaw ciepła w Zabrzu i Bytomiu

Z powodu awarii elementów ciśnieniowych kotła w elektrociepłowni w Zabrzu, wystąpią zakłócenia dostaw ciepła na terenie Zabrza i Bytomia. Ciepło będzie dostarczane bez przerwy, ale w mniejszej ilości, a komfort cieplny będzie obniżony. Przewidywany czas naprawy i przywrócenia poprawnych parametrów ciepła będziemy mogli podać w dniu jutrzejszym.

Bardzo przepraszamy za niedogodności.