komunikat prasowy

Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu gotowa na sezon jesienno-zimowy

24 Październik 2023, 11:26

Wielopaliwowa Elektrociepłownia Fortum w Zabrzu po przeprowadzeniu remontów w okresie letnim jest gotowa na sezon jesienno-zimowy. W bieżącym roku Fortum przeprowadziło w Zabrzu inwestycje o łącznej wartości 25,8 mln zł. Wartość zrealizowanych przedsięwzięć w 2023 roku na koniec sierpnia jest ponad dwukrotnie większa w porównaniu do ubiegłego roku. W ramach prac Fortum wykonało diagnostykę kotła, remont turbogeneratora oraz naprawę układów podawania RDF i węgla.  

W tym roku ważne zadanie weryfikacji stanu technicznego, czyli pomiaru orurowania przypadło robotowi Gecko. Jak tłumaczy Andrzej Starzyński, kierownik Elektrociepłowni Fortum w Zabrzu - Kocioł zabrzańskiej elektrociepłowni ma wysokość ponad 42 metrów, czyli blisko 15 piętrowego wieżowca. Wewnątrz kotła skontrolowaliśmy wszystkie możliwe do sprawdzenia rury, których łączna długość to blisko 6 kilometrów. Wykorzystanie takiego robota pozwoliło nam na poprawę bezpieczeństwa osób, które standardowo zajmują się wykonaniem tego typu prac, zwiększenie dokładności diagnostyki, oraz zmniejszenie ryzyka awarii w sezonie ciepłowniczym. 

Paliwa z odpadów wykorzystywane w Zabrzu są pozyskiwane od lokalnych dostawców, z którymi Fortum ma podpisane wieloletnie umowy. Węgiel jest natomiast zapewniany przez Polską Grupę Górniczą. Bazowanie na lokalnych źródłach ciepła, stanowi istotny element bezpieczeństwa energetycznego dla mieszkańców Zabrza i Bytomia.