blog

Plogging. A co to takiego?

17 Wrzesień 2019

mężczyzna biegnący po chodniku, w zielonej koszulce Fortum, w ręku trzyma torbę, uprawia plogging

W ostatnich miesiącach cały świat, od Europy po Amerykę, opanowała moda na przemierzanie zakamarków wsi i miast, parków i lasów, brzegów rzek i miejskich bulwarów w celu poszukiwania i zbierania porzuconych przez ludzi śmieci. Mowa oczywiści o ploggingu.

Jeśli lubisz ruch na powietrzu, a do tego masz dosyć plączących się pod stopami śmieci, mamy rozwiązanie idealne dla Ciebie.

Szwedzka wariacja na temat biegania dla każdego, kto chce wspomóc ratowanie planety

Wariacja i to bardzo pozytywna bowiem plogging to połączenie biegania ze sprzątaniem. Aktywność, dzięki której otoczenie staje się piękniejsze, środowisko czystsze a ciało zdrowsze, została wymyślona u naszych niedalekich sąsiadów ze Szwecji. Nazwa pochodzi od połączenia słowa ,,jogging'' oraz szwedzkiego "plocka upp", czyli podnosić. Starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni zbierają się w mniejszych lub większych grupach, aby zbierać to, co inni zamiast w koszu na śmieci pozostawiają w krzakach i na trawnikach.

Najwięksi entuzjaści chwalą się swoimi osiągnięciami na mediach społecznościowych - robią zdjęcia zanieczyszczonego terenu, sprzątają, a następnie uwieczniają na fotografii efekt swojej pracy. #TrashTagChallenge zdobywa kolejnych fanów i opanowuje Internet. Te zdjęcia zrobiliśmy wiosną 2018 we Wrocławiu:

przed_ploggingiem_po_ploggingiem

Po co to wszystko?

Ekologia, zero waste i gospodarka o obiegu zamkniętym to trzy bardzo dynamicznie rozwijające się trendy mające na celu ochronę planety Ziemi

Nawet sam Leonardo DiCaprio, w trakcie oscarowego przemówienia z 2016 roku zwrócił uwagę na problem globalnego ocieplenia, a tym samym zainteresował ochroną środowiska wiele osób, które być może nigdy tematem by się nie zainteresowały. ,,Nasza produkcja musiała przenieść się na południowe krańce planety, tylko po to, by w końcu znaleźć śnieg. Zmiana klimatu to prawda, to dzieje się tu i teraz. Musimy pracować razem i zatrzymać ten proces” - powiedział DiCaprio podczas odbierania Oskara za film „Zjawa”.

Plogging świetnie wpisuje się w te trendy promując dbałość o środowisko, ale i stopniowo i systematycznie budując świadomość jak wiele zbędnych odpadów produkuje człowiek. A twarde fakty mówią same za siebie - w 1950 światowa roczna produkcja tworzyw sztucznych wynosiła 1,5 mln ton, natomiast 75 lat później aż 322 mln ton*!

Jak zacząć? To prostsze niż myślisz!

Ploggersem możesz zostać w każdej chwili. Nie potrzeba ani drogiego sprzętu, ani umiejętności na miarę Usaina Bolta. Wystarczy para wygodnych sportowych butów, worek na śmieci i wielorazowe rękawiczki ochronne.

Na profilach społecznościowych jest wiele grup i organizacji, które organizują eventy ploggingowe. Możesz zbierać śmieci sam, z rodziną lub przyjaciółmi. Zachęcamy także do obserwowania profilu Fortum na Facebooku, gdzie informujemy o organizowanych przez nas wydarzeniach ploggingowych.

Autorem tekstu jest Agnieszka Gąsowska z Fortum
Współorganizator i uczestnik ploggingów w Fortum

plogging

* źródło danych: http://www.europarl.europa.eu/news/pl/headlines/society/20181212STO21610/odpady-z-tworzyw-sztucznych-i-recykling-w-ue-fakty-i-liczby