WROMPA - największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków
wrompa

wrompa

Wrompa to inwestycja, która obejmuję budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW, wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z OZE możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla (system wrocławski zasilany jest przez wysokosprawną kogenerację opartą na węglu), a to z kolei przyczyni się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery (CO2, SO2, NOx i pyłów).

Po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić pierwszy element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu dostarczając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście. Koszt inwestycji wraz z przyłączem to 82 mln złotych.

Projekt realizuje Fortum we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu.

wrompa w systemie ciepłowniczym wrocławia
logo EOG

Projekt Wrompa korzysta z dofinansowania o wartości 18 mln złotych euro otrzymanego od Islandii, Liechtensteinu i Norwegii w ramach Funduszy EOG. Celem projektu Wrompa jest budowa największej systemowej pompy ciepła w Polsce i włączenia jej do sieci ciepłowniczej we Wrocławiu.

 

logo fundusz

Inwestycja uzyskała dofinansowanie w formie dotacji ze środków budżetu państwa w kwocie 3 mln złotych.

farby

Konkurs na projekt muralu na elewacji budynku WROMPY - wrocławskiej pompy ciepła.

Dowiedz się więcej