Wszystkie artykuły
Ekspert Radzi
Jak działa i z czego składa się węzeł cieplny?
EKSPERT RADZI
Węzeł cieplny tworzą urządzenia, które łączą sieć cieplną znajdującą się na zewnątrz budynku z instalacją w jego wnętrzu. Jakie jest zadanie poszczególnych urządzeń i w jaki sposób rozdzielane jest dostarczane ciepło?
Co to jest moc zamówiona, jak i do kiedy można ją zmienić?
EKSPERT RADZI
Kto oblicza moc zamówioną? Kto jest za to odpowiedzialny? Jak wygląda procedura zmiany mocy zamówionej? W jaki sposób racjonalnie zaprojektować węzeł aby uwzględnić wszystkie potrzeby i zmienne?
Jak rozliczać centralne ogrzewanie w budynkach wielolokalowych?
EKSERT RADZI
Jednym z podstawowych aspektów funkcjonowania nieruchomości wielolokalowych jest skuteczne, cykliczne rozliczanie mediów dla poszczególnych mieszkań. Obowiązek ten przepisy prawa nakładają na zarządców i administratorów. Jak w praktyce powinno wyglądać wyliczanie rachunków za ciepło i od czego zależy?
Jak dbać o instalację co i cwu w okresie letnim?
EKSPERT RADZI
Latem gdy instalacja grzewcza nie jest używana, to dobry moment na przeprowadzenia kontroli i konserwacji systemu grzewczego. Sprawdź, o co zadbać.
Co składa się na cenę ciepła sieciowego?
EKSPERT RADZI
Na cenę ciepła składa się wiele czynników. Od czego zależy wysokość opłat stałych i zmiennych? Co zawiera typowy rachunek za ciepło?
Jak zaplanować budżet na ciepło?
EKSPERT RADZI
Ostatni kwartał roku to czas planowania wydatków na rok następny. Budżet, jako szczegółowy plan finansowy nieruchomości, to jeden z najważniejszych instrumentów planowania i kierowania. By mieć komfort pracy oraz zapewnić bezpieczeństwo i stabilność finansową, należy zaplanować działania z takim wyprzedzeniem, by realizować określone w planie czynności i zamierzenia. Jak zrobić to w przypadku ciepła?
Co zrobić jeśli zaobserwujesz brak c.o. lub c.w.u.?
Przyczyny przerw w dostawie ogrzewania lub ciepłej wody mogą być różne. Zobacz co sprawdzić w pierwszej kolejności, zanim wybierzesz numer pogotowia technicznego. Może to ułatwić Ci zarządzanie sytuacją i przyśpieszyć wyjaśnienie problemu.
Obejrzyj materiał!
Co słychać w branży?
Nowe regulacje w efektywności energetycznej budynków. Co zmienia dyrektywa EPBD?
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY
Bardzo ważnym aspektem polityki energetycznej UEj w kontekście postępujących zmian klimatycznych jest zwiększanie efektywności energetycznej budynków. Jednym z kluczowych narzędzi legislacyjnych w tym zakresie stała się dyrektywa EPBD.
Jak energia jądrowa może zasilać systemy ciepłownicze?
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY
Skutkiem zmian klimatycznych, potrzeby dekarbonizacji i proekologicznych regulacji unijnych są poszukiwania technologii zapewniających zrównoważoną produkcję ciepła. Spory potencjał leży w energii jądrowej.
Wielkoskalowe pompy ciepła – przyszłość zrównoważonego ciepłownictwa?
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY
Wszystko wskazuje na to, że w zielonej transformacji sektora energetycznego dużą rolę odegrają wielkoskalowe pompy ciepła. Jak działają i dlaczego to one w dużej mierze wytyczają dziś kierunek zmian w ciepłownictwie systemowym?
Temperatura a wilgotność w budynkach. Dlaczego to tak ważne, żeby rozpatrywać obie te wartości razem?
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY
Gdy pojawia się temat komfortu cieplnego i efektywności energetycznej w budynkach, zwykle łączony jest głównie z temperaturą panującą w pomieszczeniach. Tymczasem równie ważnym, a często pomijanym czynnikiem, jest w tym kontekście wilgotność.
Jak ograniczyć zużycie ciepła i zoptymalizować koszty?
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY
Tegoroczny sezon grzewczy już się rozpoczął. Właściciele domów mają szereg możliwości by ograniczyć zużycie ciepła, a tym samym zoptymalizować koszty. W przypadku budynków wielolokalowych również istnieją rozwiązania, które pozwolą na oszczędzanie energii.
Jak być smart w ciepłownictwie?
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY
Cyfryzacja i związane z nią innowacyjne systemy zarządzania stały się nieodłącznym aspektem nowoczesnego ciepłownictwa, które konsekwentnie podąża w stronę zrównoważonego rozwoju. Co istotne, inteligentne rozwiązania umożliwiają nie tylko optymalizowanie zużycia energii i jego efektywne monitorowanie, ale także – w rezultacie – wymierne oszczędności.
Czy wykorzystanie odpadów do produkcji ciepła przyspieszy odejście od węgla w ciepłownictwie?
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY
Transformacja ciepłownictwa, zmierzająca do niskoemisyjności, większej efektywności i niższych kosztów energii, stała się koniecznością. Zmiany w tym kierunku dokonują się na naszych oczach z coraz większym rozmachem. Ważnym ich aspektem jest dekarbonizacja. Alternatywą dla paliw kopalnych są inne, mniej obciążające środowisko i tańsze źródła energii. Ostatnio coraz częściej mówi się o wykorzystaniu odpadów w produkcji ciepła. Jak to wygląda w praktyce i czy rzeczywiście w realny sposób może wesprzeć proces dekarbonizacji?
Czy ciepłownictwo systemowe ma szansę przejść z węgla na OZE?
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY?
Rozwój odnawialnych źródeł energii jest jedną z najpilniejszych potrzeb polskiego systemu energetycznego. Redukuje emisję dwutlenku węgla oraz zwiększa bezpieczeństwo energetyczne. Na jakich rozwiązaniach należy się koncentrować aby osiągnąć postęp w transformacji energetycznej?
Ciepło odpadowe jako źródło ogrzewania - innowacyjne podejście do zrównoważonej energetyki
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY
Wiele obiektów wytwarza duże ilości ciepła, które po prostu się marnuje, a można by je wykorzystać. Zastosowanie technologii umożliwiających wykorzystanie ciepła odpadowego może przynieść wiele oszczędności. Na czym to polega i gdzie już jest wykorzystywane?
Znowelizowana ustawa o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw – co nowe przepisy oznaczają dla odbiorców ciepła sieciowego?
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY
Nowelizacja ma na celu objęcie systemem wsparcia kosztów zarówno wytwarzania, jak i dostawy ciepła. Rozwiązanie gwarantuje, że maksymalny wzrost cen za dostawę ciepła nie może przekroczyć 40% ceny obowiązującej 30 września 2022 r. Kto może skorzystać z rządowego wsparcia i jak z niego skorzystać?
Ciepło ze ścieków trafi do sieci ciepłowniczej Fortum we Wrocławiu
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY
Wrocławski scentralizowany system ciepłowniczy jest praktycznie w 100 procentach oparty na węglu i wymaga fundamentalnych zmian. Pierwszym krokiem w stronę zielonego ciepła jest pozyskiwanie go z miejskich ścieków. W stolicy Dolnego Śląska powstanie największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii w ten sposób.
Czy zielony wodór zastąpi paliwa kopalne?
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY
Produkcja zielonego wodoru w UE w najbliższej dekadzie ma osiągnąć poziom 10 mln ton. Ma być przyszłością energetyki i efektywnym sposobem magazynowania energii wytwarzanej przez OZE. Rozwijanie jego technologii pozwoliłoby na energetyczne uniezależnienie się od niestabilnych i niepewnych dostawców surowców energetycznych.
Jak powinno wyglądać ciepłownictwo w przyszłości?
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY
W Polsce co drugie gospodarstwo domowe korzysta z ciepła systemowego. To bardzo dobry wskaźnik w skali Europy. Jednak nadal trzeba patrzeć w przyszłość i ustawicznie myśleć o rozwoju, szczególnie mając na uwadze środowisko naturalne i dynamiczny rozwój miast.
Nadchodzi trudny sezon grzewczy: jak ograniczyć zużycie ciepła i zoptymalizować koszty? Nadchodzi trudny sezon grzewczy: jak ograniczyć zużycie ciepła i zoptymalizować koszty?
CO SŁYCHAĆ W BRANŻY
Najbliższy sezon grzewczy w Polsce może być najtrudniejszy od lat. Odbiorcy mogą spodziewać się podwyżek rachunków nawet o kilkaset procent. Jakie działania można podjąć w celu oszczędzania energii?
Cyfrowe rozwiązania
Nowa usługa cyfrowa dzięki bliskiej współpracy Fortum i Miejskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego w Płocku
CYFROWE ROZWIĄZANIA
Nowoczesne podejście do zarządzania energią cieplną zaowocowało owocną współpraca pomiędzy Fortum i MTBS w Płocku. Dzięki nowej usłudze rozliczeniowej aż 2159 lokali w 59 budynkach zostało wyposażonych w systemy indywidualnego rozliczenia ciepła. Jakie technologie są wykorzystywane i jakie korzyści przynosi ta zmiana dla mieszkańców i zarządcy nieruchomości?
Zoptymalizowane zarządzanie kosztami CO i CWU dzięki innowacyjnemu monitoringowi mediów
CYFROWE ROZWIĄZANIA
Nowoczesny monitoring mediów ułatwia efektywne zarządzanie kosztami CO (centralnego ogrzewania) i CWU (ciepłej wody użytkowej) oraz wpływa na ich optymalizację. Jakie inne korzyści przynosi monitorowanie zużycia mediów na poziomie całego budynku oraz indywidualnych lokali?
Cyfrowa termomodernizacja. Jak skutecznie przeprowadzić termomodernizację budynku wielorodzinnego
CYFROWE ROZWIĄZANIA
Termomodernizacja – hasło to coraz częściej słychać i widać w przestrzeni publicznej. Znaczna część zasobów mieszkalnych w Polsce została wzniesiona w poprzednim tysiącleciu i wymaga modernizacji. Proces podnoszenia klasy energetycznej obiektów to działania, które mają prowadzić do zmniejszenia zużycia energii. Często oszczędności energii szacowane na etapie przystąpienia do modernizacji po wykonaniu wszystkich wskazanych prac nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości. Istnieją natomiast rozwiązania pozwalająca na urzeczywistnienie szacowanych oszczędności energii.
Monitorowanie i pełna świadomość zużycia ciepła i wody - jak sprawić, by były bardziej efektywne?
CYFROWE ROZWIĄZANIA
W dzisiejszych czasach efektywne gospodarowanie zasobami staje się niezwykle ważne. Na koszty wody i ogrzewania wpływają różne czynniki, a racjonalne używanie tych mediów ma korzystny wpływ nie tylko na środowisko, ale także na finanse. Co warto wiedzieć, aby móc nimi efektywnie zarządzać?
Jak zapewnić trwały komfort cieplny w budynku, dbając o optymalne wykorzystanie energii cieplnej?
CYFROWE ROZWIĄZANIA
Wiele obiektów nadal boryka się z problemem nadmiernego nagrzewania się. Rozwiązania związane z optymalizacją dostarczania ciepła do budynków umożliwiają osiągnięcie odpowiedniej temperatury wnętrza, jednocześnie zapewniając znaczne oszczędności. Wszystko dzięki zoptymalizowanemu zarządzaniu energią.
Strategie oszczędzania i obniżania kosztów w budynkach przy rosnących cenach energii – jakie działania warto wdrożyć?
CYFROWE ROZWIĄZANIA
Wdrażanie działań zwiększających wydajność energetyczną budynku staje się priorytetem w obliczu rosnących kosztów. Ogromne znaczenie ma identyfikacja obszarów pozwalających na optymalizację funkcjonowania budynku, co powinno przełożyć się na realne oszczędności.
W jaki sposób cyfrowe rozwiązania wspierają efektywność energetyczną i zwiększają świadomość?
CYFROWE ROZWIĄZANIA
Zastosowanie inteligentnych usług to szansa na oszczędności i podniesienie efektywności energetycznej inwestycji. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możliwe jest obniżenie zużycie energii na centralne ogrzewania średnio od kilku do kilkudziesięciu procent, a kolejne oszczędności można zyskać dzięki świadomemu korzystaniu z mediów przez konsumentów.
Co wspólnego mają sztuczna inteligencja i sieć ciepłownicza?
CYFROWE ROZWIĄZANIA
W ciągu dnia różne budynki w mieście często mają odmienne zapotrzebowanie na ciepło i ciepłą wodę użytkową. Dzięki sztucznej inteligencji możemy wykorzystać te informacje, by stworzyć system efektywny energetycznie. Takie rozwiązanie optymalizuje produkcję ciepła i ogrzewanie budynków w różnych odstępach czasu, a dzieje się to za jednym kliknięciem myszki!
Nowe technologie wspierają zarządzanie energetyką cieplną – te cyfrowe pojęcia warto znać
CYFROWE ROZWIĄZANIA
Innowacyjne technologie i sztuczna inteligencja pozwalają lepiej kontrolować zużycie energii. Kluczowe trendy to elektromobilność, magazyny energii, odnawialne źródła energii i internet rzeczy. Poznaj jakie pojęcia cyfrowe warto znać, by komunikacja z mieszkańcami i partnerami odbywała się sprawnie i by w pełni wykorzystywała potencjał nowych technologii.
Od niewiedzy do świadomości energetycznej czyli jak uświadamiać mieszkańców
CYFROWE ROZWIĄZANIA
Działania zwiększające efektywność energetyczną odgrywają niezwykle ważną rolę, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Świadomość energetyczna społeczeństwa nie była do tej pory tak ważnym aspektem jakim jest obecnie. Tylko edukacja podnosi świadomość i akceptowalność innowacji.
Cyfrowe wsparcie w obsłudze nieruchomości
CYFROWE ROZWIĄZANIA
Cyfryzacja rozwija się w błyskawicznym tempie. Zastosowanie technologii jest niezbędną reakcją na zmieniające się potrzeby i wymagania konsumentów. Z rozwiązań postrzeganych przez wielu jako rewolucja, płynie wiele korzyści. Od ciągłego dostępu do danych i szybkość przekazywania informacji do bezpieczeństwa.
Jak prowadzić skuteczny nadzór nad urządzeniami pomiarowymi w budynku?
CYFROWE ROZWIĄZANIA
Jednym z podstawowych aspektów w gospodarce finansowej każdej nieruchomości jest rozliczanie mediów. Rozwój technologii stale przynosi nowe możliwości usprawniania tego procesu, co skutkuje wygodą, niższymi kosztami i podwyższeniem jakości działań
Inteligentny budynek na wyciagnięcie ręki – jak poprawić efektywność energetyczną?
CYFROWE ROZWIĄZANIA
Efektywność energetyczna to najbardziej racjonalne i optymalne zużycie energii. Odgrywa ona ogromną rolę w dążeniu do neutralności klimatycznej. Poprawa efektywności energetycznej budynków to także kwestia bezpieczeństwa energetycznego.
Prawo i Finanse
Obowiązki zarządcy wynikające ze zmian w prawie energetycznym. Jak spełnić wymogi i usprawnić pracę?
PRAWO I FINANSE
Praktyczną pomocą w spełnianiu wymogów są kompleksowe usługi cyfrowe. Na czym polegają i w jakim zakresie mogą przynieść wsparcie w codziennej pracy?
Świadectwo charakterystyki energetycznej budynku obowiązkowe po wprowadzeniu nowelizacji ustaw
PRAWO I FINANSE
Obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej będzie dotyczył wszystkich właścicieli i zarządców budynków jednorodzinnych oraz wielorodzinnych, zarówno nowych, jak i tych istniejących. O czym świadczy ten dokument, czy każdy musi go mieć i jakie przewidziany są kary za jego brak?
Renowacja budynków wyzwaniem infrastrukturalnych Polski
PRAWO I FINANSE
Polskie budynki w długim okresie powinny zostać zmodernizowane w sposób spójny z transformacją w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie. Dzięki przyjętej Długoterminowej Strategii Renowacji Budynków (DSRB) poprawić ma się efektywność energetyczna budynków, a także jakość powietrza, spadnie emisja CO2 i poprawi się komfort mieszkańców.
Co zmienia nowelizacja ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych?
PRAWO I FINANSE
Przyjęte rozwiązania pozwolą na zwiększenie zasobu budynków mieszkalnych o wysokim standardzie energetycznym. Umożliwiają między innymi ubieganie się o wyższe wsparcie oraz podnoszą wysokość premii termomodernizacyjnej i remontowej. Inwestorzy będą mogli ubiegać się dodatkowo o wsparcie z nowych instrumentów.
Rozliczenia kosztów ogrzewania po zmianach przepisów
PRAWO I FINANSE
Obowiązujące od 2021 r. nowe przepisy regulujące rozliczanie kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych wprowadziły istotne i ważne zmiany. Co oznaczają dla zarządców i mieszkańców? Jakie urządzenia pomiarowe zamontować?
Finansowanie termomodernizacji w mieszkalnictwie ze środków UE
PRAWO I FINANSE
Przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji umożliwia obniżenie strat energii i uzyskanie dzięki temu oszczędności oraz zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do środowiska. Dzięki temu możliwe jest efektywne i odpowiedzialne zarządzanie energią. Dzięki Funduszom Europejskim możliwe jest otrzymanie dofinansowania na te działania.
Audyt energetyczny – pierwszy krok do termomodernizacji
PRAWO I FINANSE
Zużycie energii na jednostkę powierzchni mieszkaniowej w Polsce jest ponad dwa razy większe niż w krajach Europy Zachodniej o podobnym klimacie. Przeprowadzanie audytów energetycznych, a w ich efekcie termomodernizacji, ma zmienić tę dysproporcję.
Rozliczanie kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych - co oznaczają zmiany w prawie?
PRAWO I FINANSE
Obowiązujące od 2021 r. nowe przepisy regulujące rozliczanie kosztów ciepła w budynkach wielolokalowych wprowadziły istotne i ważne zmiany. Jak należy je interpretować?
Pozostałe kategorie
Proste sposoby na mniejsze zużycie energii - zmiana nawyków mieszkańców
Nawet drobne zmiany i przestrzeganie kilku prostych zasad, może odciążyć domowy budżet. W obecnym sezonie jesienno-zimowym ten temat z pewnością będzie dla wszystkich mieszkańców ważny. Jak w przyjazny sposób przekazać im dobre praktyki? Mamy na to sposób! Udostępnij im krótkie filmiki na naszym profilu na Instagramie.
Eko budynki i mieszkania ratują planetę przed nadmierną emisją CO2
EKOLOGIA
Nieefektywne energetycznie domy, budynki i całe osiedla, z których ucieka ciepło przyczyniają się do wzrostu emisji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie do podnoszenia globalnej temperatury, pogłębiając tym samym zmianę klimatu. Jest na to rozwiązanie.
Wspólnie włączmy ekologiczne myślenie – razem możemy więcej
EDUKACJA MIESZKAŃCÓW
Transformacja energetyczna, jak każda wielka przemiana, żeby zakończyła się sukcesem potrzebne jest indywidualne zaangażowanie każdego. Świadomość społeczeństwa z roku na rok wzrasta, jednak wciąż potrzeba edukacji i dobrych przykładów.
Smart City - potrzeba inteligentnych miast rośnie z dnia na dzień
EKOLOGIA
W miastach, w których stosuje się inteligentne rozwiązania żyje się bardziej odpowiedzialnie, a przy tym komfortowo. Działania na rzecz walki z CO2 deklaruje większość dużych polskich miast. Zeroemisyjne miasta są przyszłości.
Racjonalne, odpowiedzialne i optymalne zużycie energii w rękach mieszkańców
EDUKACJA MIESZKAŃCÓW
Wytwarzanie i korzystanie z energii powinno być częścią świadomego stylu życia. A wiedza o tym, jak współtworzyć czysty świat, to przywilej, z którego wszyscy powinni korzystać. Bez zaangażowania mieszkańców nie poprawimy efektywności energetycznej.
Proste sposoby na mniejsze zużycie energii - zmiana nawyków mieszkańców
Nawet drobne zmiany i przestrzeganie kilku prostych zasad, może odciążyć domowy budżet. W obecnym sezonie jesienno-zimowym ten temat z pewnością będzie dla wszystkich mieszkańców ważny. Jak w przyjazny sposób przekazać im dobre praktyki?
Wspólnie włączmy ekologiczne myślenie – razem możemy więcej
Ochrona środowiska naturalnego oraz pojęcie bezpieczeństwa energetycznego to w ostatnim czasie niezwykle popularne zagadnienia. Stan bezpieczeństwa energetycznego ma zapewnić nieprzerwane zaopatrzenie w ciepło i ciągłość w dostawie energii, przy zachowaniu optymalnych cen i możliwości szybkiego…
Eko budynki i mieszkania ratują planetę przed nadmierną emisją CO2
Eko budynki czy mieszkania powinny uwzględniać trzy podstawowe kryteria: oszczędzać energię, chronić środowisko naturalne i stwarzać zdrowe warunki dla jego użytkowników. Takie budynki - zrównoważone ekologicznie - zazwyczaj definiuje się jako budynki zgodne z zasadami wypracowanymi przez naukowców…
Smart City - potrzeba inteligentnych miast rośnie z dnia na dzień
W niektórych miastach ludzie spędzają w sumie cztery lata swojego życia, próbując znaleźć miejsce parkingowe. Gdzie indziej mogą utknąć w 182-kilometrowym korku. Mieszkańcy wielu miast akceptują niedogodności jako nieuchronną część swojej wielkomiejskiej codzienności. Tymczasem, jak pokazują coraz…