blog post

Jak oszczędzać energię elektryczną w czasie świąt?

Katarzyna Kant-Wysocka 18 Grudzień 2019, 12:24

Uśmiechięta dwójka dzieci siedzących na blacie w kuchni. Dzieci ubrane są świątecznie, kuchnia w świątecznym wystroju.

Przed nami Święta Bożego Narodzenia, nasze domy rozbłysną świetlnymi dekoracjami, a my przez wiele godzin będziemy przyrządzać świąteczne potrawy. Niejeden z nas obawia się wysokiego rachunku za zużytą energię elektryczną. Podpowiadamy, jak oszczędzać prąd mimo tak ogromnego zapotrzebowania.

Wyłączaj dekoracje i oświetlenie choinki w ciągu dnia

Nie każdy pamięta o tej prostej zasadzie. A przecież nawet najpiękniejszego oświetlenia balkonu czy choinki prawie zupełnie nie widać w dziennym świetle. Wystarczy pamiętać o tym, by je wyłączyć. Podobnie jest z oświetleniem w ogrodzie. Zostawmy blask iluminacji na wieczór, kiedy najlepiej będzie widoczny.

Wyłączaj światła, gdy wychodzisz z domu

Zwykle pamiętamy o wyłączeniu światła, kiedy wychodzimy z domu. Jednocześnie zostawiamy włączone dekoracje zewnętrzne chcąc zachować piękny efekt nawet, gdy go nie widzimy. Takie postępowanie nie tylko naraża nas na bardzo wysokie rachunki, ale jest również niebezpieczne. Czasem w tego typu lampkach następuje zwarcie, co grozi pożarem. Dziś, kiedy rynek zalany jest tanimi chińskimi produktami, tym bardziej należy uważać i nie ryzykować przykrych konsekwencji.

Zamień oświetlenie na ledowe

Jakiś czas temu na naszym blogu pojawił się artykuł "Jakie żarówki wybrać do domu". Warto do niego zajrzeć i wybrać najbardziej energooszczędny typ oświetlenia, czyli led. Taki rodzaj ma także inne atuty: możecie nim podświetlić każdą dekorację, nawet obraz w domu. Jeśli nie macie jeszcze takich świetlówek, rozważcie zmianę jak najszybciej.

Oszczędzanie prądu w kuchni

Czas przedświąteczny spędzamy głównie w kuchni. Jak zaoszczędzić prąd podczas przygotowywania potraw? Przede wszystkim optymalizujmy naszą pracę. Pełny piekarnik zużywa praktycznie tyle samo energii, co prawie pusty. Jeśli więc to możliwe, można piec kilka potraw za jednym razem - oszczędzimy w ten sposób również czas. Jeśli macie zmywarkę, wykorzystujcie jej pełną pojemność i nie włączajcie, jeśli naczyń jest zbyt mało. Zmywarka podczas pracy generuje ciepło, więc trzeba ją odsunąć od lodówki.

Wiele osób zapomina także, by do lodówki wkładać wyłącznie potrawy, które już wystygły. Nie powinny tam się znaleźć dania ciepłe ani nawet letnie. 

Co z ogrzewaniem?

Święta to dobry czas, by zaoszczędzić na ogrzewaniu. Dlaczego? Z prostego powodu: prace kuchenne generują bardzo dużo ciepła. Być może wyłączenie grzejników będzie dobrym pomysłem. Ponadto, spędzamy w czasie świąt czas w gronie większym niż zazwyczaj, a im większa liczba osób w pomieszczeniu, tym robi się cieplej. Przy okazji przypominamy wpis o ogrzewaniu elektrycznym dla domu - przeczytajcie :) 

 

Jak widać, poświąteczny rachunek za prąd nie musi wcale znacząco uszczuplić naszego domowego budżetu. A dobre nawyki oszczędzania energii opłacają się nie tylko nam, ale i środowisku naturalnemu.