blog

Wybieramy ogrzewanie elektryczne dla domu

Katarzyna Kant-Wysocka 22 Listopad 2019

Kobieta siedząca w fotelu przy grzejniku, okryta kocem, czyta książkę, na jej kolanach leży kot.

Ogrzewanie elektryczne uchodzi za rozwiązanie, które jest dość kosztowne. Jednak nie musi tak być, bo wszystko zależy od tego, jak intensywnie z ogrzewania korzystamy i czy nasz dom został poddany termomodernizacji, która zapobiega utratom ciepła. Elektryczne ogrzewanie może być natomiast ciekawą alternatywą, jeśli nie mamy dostępu do ogrzewania gazowego i obawiamy się awaryjności kotłów.  Poniżej przedstawiamy różne typy ogrzewania elektrycznego, ich wady i zalety.

Ogrzewanie podłogowe

Coraz większa popularność ogrzewania podłogowego wynika z dużego komfortu użytkowania. Przyjemnie jest stąpać po ciepłej posadzce na boso. Rozwiązanie to z pewnością jest komfortowe, jeśli mamy małe dzieci, które sporo czasu spędzają na podłodze. Oczywiście taki system nie jest pozbawiony wad. Przede wszystkim instalacja wymaga dość sporego remontu. Maty grzewcze umieszcza się bowiem pod podłogą, a całość pokrywa się posadzką bez spoin. Jeśli jednak zamierzamy wymieniać posadzkę, na pewno ogrzewanie podłogowe warto rozważyć. Jako ciekawostkę warto dodać, że w krajach azjatyckich, np. w Korei, ogrzewanie podłogowe jest najczęściej stosowaną formą ocieplania pomieszczeń.

Grzejnik elektryczny

Istnieją różne rodzaje grzejników elektrycznych. Jednym z nich są tzw. grzejniki promiennikowe, emitujące ciepło przez promieniowanie. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że szybko po włączeniu uzyskują pełną moc. Wada natomiast jest taka, że emitowane ciepło czujemy dopiero, kiedy znajdujemy się blisko grzejnika. Będzie to dobry wybór jako uzupełnienie zwykłej instalacji, kiedy trzeba się szybko ogrzać lub aby szybko wzrosła temperatura w niewielkim pomieszczeniu. 

Na rynku dostępne są również grzejniki konwektorowe. Mogą mieć one wymuszony lub naturalny obieg ciepła. Te pierwsze mają wentylator nadmuchowy, który skierowany jest na podłogę, gdzie zimno odczuwane jest najsilniej. Zaletą jest szybkie działanie, ale wadą - praca owego wentylatora, która jest słyszalna. Konwektory z naturalnym obiegiem ciepła mają małą siłę nadmuchu, więc działają wolniej, ale za to użytkowanie jest bardziej komfortowe.

Piec akumulacyjny

Działanie tego rodzaju pieców jest proste. Wewnątrz pieca znajdują się kamienne płyty, które po uruchomieniu urządzenia nagrzewają się. Kiedy osiągną pożądaną temperaturę - zaczynają oddawać ciepło do pomieszczenia. Efekt działania pieca jest długi, ale wadą jest to, że zaczynamy czuć ciepło dopiero, gdy płyty się nagrzeją. Można to jednak optymalizować. W jaki sposób? Wystarczy nagrzewać piec wtedy, kiedy mamy tańszą taryfę prądu (przeczytaj wpis o wyborze taryfy energetycznej). Wówczas koszty będą niższe. Doraźnie warto wspomóc się grzejnikiem promiennikowym, szczególnie w małych pomieszczeniach. 

Zalety i wady rodzajów ogrzewania elektrycznego

Rodzaj ogrzewania

Zalety

Wady

Ogrzewanie podłogowe Wysoki komfort użytkowania i efektywność Instalacja może wymagać nowej posadzki
Grzejnik promiennikowy Szybko po włączeniu uzyskuje pełną moc grzania, dobry do dogrzewania niewielkich pomieszczeń Nie nagrzewa dużych pomieszczeń, ciepło czuć po zbliżeniu się do grzejnika
Grzejnik konwektorowy Szybko nagrzewa pomieszczenie Jego praca może być głośna
Piec akumulacyjny Długie efekty działania Trzeba dłużej poczekać na uzyskanie pełnej mocy grzania

Co z kosztami prądu?

Jeśli mamy wiele urządzeń zasilanych na prąd, musimy szczególnie zwracać uwagę na optymalizację kosztów. W tym celu najlepiej rozważyć zmianę taryfy, jeśli mamy niekorzystną, a także zmianę sprzedawcy energii elektrycznej. Być może ten, z którego usług korzystamy "od zawsze" wcale nie jest już konkurencyjny? O tym, jak zmienić sprzedawcę energii, przeczytasz w naszym artykule

Masz ogrzewanie elektryczne? A może dopiero rozważasz zakup? Podziel się wrażeniami na naszym profilu na Facebooku