blog post

Jak zaoszczędzić na rachunkach za gaz?

Katarzyna Kant-Wysocka 28 Sierpień 2019, 13:28

Zdjęcie garnka na kuchence gazowej.

Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że można zmienić sprzedawcę energii elektrycznej (o tym, jak to zrobić, pisaliśmy na blogu w artykule „Co trzeba wiedzieć na temat zmiany sprzedawcy energii elektrycznej”). Wciąż jednak nie wszyscy wiedzą, że podobnie można postąpić z gazem ziemnym. Tu również możemy wybrać sprzedawcę z konkurencyjną, bardziej atrakcyjną dla nas ofertą. Koszt zużycia paliwa gazowego w gospodarstwie domowym nie jest tak wysoki, jak koszt energii elektrycznej, ale jest stałym elementem domowych wydatków. Dlaczego zatem nie zaoszczędzić, jeśli jest taka możliwość?  Możemy to zrobić wybierając atrakcyjną ofertę oraz stosując proste tricki, dzięki którym rachunki będą niższe.

Proste sposoby na oszczędzanie gazu

Wydawałoby się, że nie da się w znaczący sposób zaoszczędzić gotując na kuchence gazowej. A jednak są sposoby na to, by wysokość rachunków była niższa. Oto one:

  1. Dobieraj palnik do wielkości garnka.  Jeśli gotujesz coś w małym garnku, nie stawiaj go na największym palniku. Wiele osób tak robi sądząc, że to przyspieszy gotowanie. Tymczasem płomień nie powinien wychodzić poza średnicę garnka. 
  2. Gotuj pod przykryciem. Wówczas temperatura szybciej wzrasta, a w konsekwencji gotujesz szybciej i taniej. Po tym, jak zawartość garnka dojdzie do temperatury wrzenia, zmniejsz płomień.
  3. Zainwestuj w dobrej jakości garnki. Gotując w garnku emaliowanym zużywasz więcej gazu, bo proces trwa dłużej. Dlatego wybierz garnki ze stali nierdzewnej. To inwestycja, która się opłaca. 
  4. Wyszoruj garnki i patelnie. Przypalone naczynia gorzej przewodzą ciepło, więc gotowanie w nich trwa dłużej. Zadziwiająco wiele osób zaniedbuje szorowanie garnków od zewnątrz, a to bardzo ważne nie tylko z powodów estetycznych i higienicznych, ale także dlatego, by móc płacić mniejsze rachunki. 
  5. Nie wsypuj soli. Spokojnie, nie namawiamy do tego, by potraw nie solić. Ale osolona woda gotuje się dłużej, dlatego sól wsyp wtedy, gdy już wrze. 

Czy oferta Fortum jest dla Ciebie?

Poza domowymi sposobami na oszczędzanie warto przede wszystkim wybrać rozsądnie sprzedawcę gazu. Być może będzie to właśnie nasza firma :)

Fortum oferuje klientom indywidualnym gaz za 0 zł przez sześć miesięcy. Na pewno słysząc, że coś jest za darmo, wiele osób ma wątpliwości. Jak to za darmo? Czy na pewno to rozwiązanie jest uczciwe? Nie dziwimy się temu, bo zdarza się na rynku sporo nadużyć i nieuczciwych praktyk. W naszym przypadku oferta jest jednak transparentna. Dajemy pierwsze pół roku klientowi niejako w prezencie po to, by zdążył poznać nas i nasze usługi, po to, by nas sprawdził i nam zaufał. Darmowy gaz otrzymują użytkownicy taryfy W-1, czyli „kuchenkowicze”. Użytkownicy taryf W-2 i W-3 dostają natomiast rabat w wysokości 10% przez pół roku.

Przez okres sześciu pierwszych miesięcy klient opłaca wyłącznie koszty dystrybucyjne. Dlaczego? Ponieważ są tom koszty obejmujące m.in. modernizację i remont sieci. Stawki te ustala Urząd Regulacji Energetyki i są one obowiązkowe, bez względu na to, kto jest sprzedawcą paliwa gazowego. 

Warto też pamiętać, że oferta Fortum skierowana do użytkowników gazowych obejmuje wiele dodatkowych korzyści. Jedna z nich to pakiet napraw domowych Fortum Wsparcie. W ramach tej usługi klient zyskuje dostęp do całodobowej infolinii, pod którą może zamówić usługi fachowców takich jak elektryk, ślusarz czy hydraulik. Usługa obejmuje także porady prawne, korepetycje dla dzieci, opiekę nad nimi oraz zwierzętami domowymi. Jeden numer infolinii wiszący np. na lodówce - i mamy pewność, że każdy z domowników wie, gdzie zadzwonić w razie awarii.

Klient może skorzystać także z odroczonej płatności. Nie zawsze termin opłacania rachunków nam odpowiada. Wystarczy zdecydować się na wakacje od płatności i przesunąć datę na optymalną (np. po wypłacie czy powrocie z podróży).

 

Jak skorzystać z oferty darmowy gaz przez pół roku?

Proces zmiany sprzedawcy gazu nie jest dla klienta uciążliwy ani skomplikowany. Wystarczy, że klient prześle nam aktualną fakturę za gaz oraz upoważni Fortum do przeprowadzenia zmiany sprzedawcy. My zaś, na podstawie pełnomocnictwa, przechodzimy przez cały proces w imieniu klienta.

Nieustannie udoskonalamy nasze usługi, dlatego ważna jest dla nas Wasza opinia.  Zachęcamy więc do dzielenia się spostrzeżeniami i komentowania na naszym profilu na Facebooku. Chętnie poznamy też Wasze sposoby na oszczędzanie gazu :)