Zmiany w prawie energetycznym - nowe obowiązki
budynki

Strategie oszczędzania i obniżania kosztów w budynkach przy rosnących cenach energii – jakie działania warto wdrożyć?

W dobie stale rosnących stawek za energię troska o jej racjonalne wykorzystywanie staje się szczególnie ważna. Wysokość rachunków można skutecznie obniżyć poprzez zwiększenie wydajności energetycznej budynku. Pomogą w tym nowoczesne rozwiązania technologiczne i codzienne nawyki. Z pewnością warto je wdrożyć.

Sytuacje, w których dom czy budynek wielorodzinny zużywa więcej energii, niż to jest rzeczywiście potrzebne, wciąż często się zdarzają. Niemniej istnieją konkretne sposoby na rozwiązanie tego problemu – zarówno te proste, możliwe do wprowadzenia od zaraz, jak i bardziej zaawansowane. Zastosowanie jednych, jak i drugich przysłuży się nie tylko portfelowi, ale i środowisku.

Co znajdziesz w artykule:

Kontrola zużycia energii

Monitorowanie zużycia energii pozwala bardziej świadomie nią zarządzać. Taka kontrola służy analizowaniu, jak energia jest wykorzystywana w budynku i identyfikowaniu tych obszarów, w których można wprowadzić oszczędności. Z pomocą w tym zakresie przychodzi rynek IT, oferujący nowoczesne, zaawansowane narzędzia cyfrowe, które przynoszą korzyści zarówno zarządcom nieruchomości, usprawniając ich pracę, jak i lokatorom, którzy zyskują comiesięczne wymierne oszczędności.

Mądre oszczędzanie wspomagane jest wówczas przez nowoczesny system sterowania dostawami ciepła. Ilość dostarczanej do budynku energii jest wynikiem pomiarów wielu czynników, mających wpływ na regulację temperatury w jego wnętrzu. System umożliwia zdalną kontrolę, co daje możliwość punktowego działania, optymalizującego koszty eksploatacji.

Jak to wygląda w praktyce? Podczas gdy standardowa automatyka pogodowa bazuje wyłącznie na temperaturze zewnętrznej, innowacyjne rozwiązania uwzględniają szereg innych aspektów, jak opady, usytuowanie budynku względem stron świata, prędkość i kierunek wiatru, ilość i rodzaj okien, system wentylacji mieszkań, stan elewacji budynku i inne. W wyniku analizy tych parametrów, poziom temperatury jest dynamicznie regulowany, gdy odbiega od normy. Inteligentny system optymalizacyjny z wyprzedzeniem reaguje na spodziewane zmiany w pogodzie, a dodatkowo potrafi ocenić prawidłowość przeprowadzonej regulacji, dokonując korekt, gdy okażą się potrzebne.

W wyniku tej szczegółowej analizy do grzejników dostarczana jest optymalna ilość ciepła – dokładnie taka, by zapewnić mieszkańcom komfort niezależnie od zmiennej pogody. Ponieważ inteligentny system automatycznie dostosowuje sposób ogrzewania do indywidualnych potrzeb budynku, w realny sposób wpływa na koszty energii, umożliwiając generowanie oszczędności.


Energooszczędność w nowoczesnej odsłonie

Praktyka jednoznacznie pokazuje, że inteligentne budynki zużywają mniej energii. Zawdzięczają to automatyce, która integruje różne urządzenia, by optymalizować ich pracę i dostosowywać do indywidualnych potrzeb, dzięki czemu energia wykorzystywana jest w racjonalny sposób. Dobrym rozwiązaniem są inteligentne termostaty – które można odpowiednio zaprogramować, zgodnie z preferowaną temperaturą i harmonogramem dnia użytkowników – oraz systemy zarządzania oświetleniem i innymi urządzeniami elektrycznymi.

Jedną z kluczowych cech energooszczędnych budynków jest odpowiednia izolacja termiczna, która zapewnia ciepło zimą i chłód latem, co bezpośrednio przekłada się na poziom zużycia energii w poszczególnych porach roku. To nie tylko kwestia izolacji ścian czy dachu, ale też podłóg i stolarki okiennej.

Coraz większą popularnością cieszy się inwestowanie w instalacje takie jak panele fotowoltaiczne czy kolektory słoneczne do podgrzewania wody. OZE staje się ważną częścią termomodernizacji budynków, a inwestorzy mogą liczyć na dotacje. Dla wspólnot mieszkaniowych czy spółdzielni może to być przykładowo „Grand OZE”, w ramach którego na fotowoltaikę, pompę ciepła czy magazyn energii mogą one pozyskać dofinansowanie na poziomie 50% kosztów inwestycji netto. OZE wykorzystuje darmową i właściwie nieograniczoną energię, sprzyjając ochronie środowiska. Użytkownicy takich systemów zyskują więc komfort, bezpieczeństwo i przede wszystkim – znaczne obniżenie rachunków.

Prostym, ale bardzo efektywnym krokiem w kierunku obniżenia rachunków za prąd, jest zastąpienie tradycyjnych żarówek energooszczędnymi żarówkami LED. Nie dość, że są one o wiele trwalsze (ich żywotność może sięgać nawet 50 tys. godzin) i bardziej ekologiczne, to przede wszystkim zużywają znacznie mniej energii niż tradycyjne – te drugie pochłaniają jej nawet 15 razy więcej!

Edukacja i świadomość

Oszczędzanie energii może być naprawdę bardzo proste, a przy tym nie trzeba rezygnować z komfortu. Można być skłonnym do racjonalnego i efektywnego zarządzania energią, choć czasem nie do końca wiedzieć, jakie działania powinno się podjąć w tym zakresie. Aby zmniejszyć jej zużycie wystarczy ograniczyć przepływ ciepła w termostacie, zamykać okna, gdy grzejniki są włączone czy włączać tylko pełne pralki oraz zmywarki. Wymaga to zmian w świadomości odbiorców. Warto zachęcać mieszkańców do racjonalnego zarządzania energią i wyrobienia w sobie nawyków sprzyjających oszczędnościom. Wystarczą małe gesty, aby szybko zauważyć rezultaty takich oszczędności w portfelach.


Jak widać, w zasięgu ręki mamy cały szereg możliwości związanych z obniżeniem kosztów energii cieplnej zużywanej w budynkach wielolokalowych. Zaawansowane technologicznie systemy monitorujące, oprócz najważniejszych korzyści – w postaci zużywania ciepła optymalnego dla zachowania wymaganego komfortu, a tym samym zmniejszenia kosztów zużywanej energii – dają możliwość monitorowania temperatury w wybranych lub wszystkich lokalach oraz szereg praktycznych funkcji usprawniających pracę zarządcy. Takie narzędzia w połączeniu z codziennymi, dobrymi nawykami mieszkańców, stają się wielotorowym, nowoczesnym sposobem na efektywną i mądrą energooszczędność.

 

Contact by email

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się

Zobacz inne artykuły

Jak zapewnić trwały komfort cieplny w budynku, dbając o optymalne wykorzystanie energii cieplnej?

CYFROWE ROZWIĄZANIA

Wiele obiektów nadal boryka się z problemem nadmiernego nagrzewania się. Rozwiązania związane z optymalizacją dostarczania ciepła do budynków umożliwiają osiągnięcie odpowiedniej temperatury wnętrza, jednocześnie zapewniając znaczne oszczędności. Wszystko dzięki zoptymalizowanemu zarządzaniu energią.

Czytaj dalej

Czy ciepłownictwo systemowe ma szansę przejść z węgla na OZE?

CO SŁYCHAĆ W BRANŻY?

Rozwój odnawialnych źródeł energii jest jedną z najpilniejszych potrzeb polskiego systemu energetycznego. Redukuje emisję dwutlenku węgla oraz zwiększa bezpieczeństwo energetyczne. Na jakich rozwiązaniach należy się koncentrować aby osiągnąć postęp w transformacji energetycznej?

Czytaj dalej

WSZYSTKIE ARTYKUŁY

Zobacz więcej ciekawych i przydatnych publikacji z branży

Sprawdź

ZAPYTAJ EKSPERTA

Skorzystaj z wiedzy naszych ekspertów i dowiedź się więcej na nurtujący Cię temat.

Zadaj pytanie

ZNAJDŹ ODPOWIEDŹ

Sprawdź odpowiedzi Ekspertów na zadane pytania

Zobacz odpowiedzi